Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Akcja Partnerska

Dla kogo telewizor 8K, a dla kogo telewizor 4K?

RA
Redakcja Antyweb
53

Smart TV zrewolucjonizowały rynek telewizorów, który kilka lat temu — wydawać się mogło — ustępował miejsca komputerom. O ile jeszcze kilka lat temu prym wiodły ekrany Full HD, o tyle obecnie na pierwszym miejscu są ekrany 4K. Ale powoli na rynku pojawiają się ich następcy, oferujący jeszcze wyższą rozdzielczość. Telewizory QLED 8K dostępne są już w ofercie firmy Samsung. Ale właściwie, dla kogo jest ten sprzęt i co go wyróżnia?

Telewizory 8K zapewniają dużo wyższą rozdzielczość niż 4K (7680x4320), ale -- rzecz jasna -- jak to zwykle z początkami technologii bywa, na tę chwilę materiałów, które pozwolą nacieszyć się stojącymi za nimi możliwościami jest jak na lekarstwo. Prawdą bowiem jest, że 4K jeszcze na dobre nie zadomowiło się w polskich domach: owszem, na rynku pojawia się coraz więcej płyt Blu Ray Ultra HD, a stacje telewizyjne nieśmiało podejmują temat (na tę chwilę w Polsce oferuje ją wyłącznie Canal+), chcąc zaoferować widzom coraz lepsze wrażenia. Są jeszcze serwisy streamingowe, które coraz częściej serwują nam te wysokiej jakości materiały: możemy je znaleźć na YouTube, Netflix, Amazon Prime Video czy Playerze. Mimo wszystko wciąż nie są one standardem. To co z 8K? I tak naprawdę: co daje nam 8K w telewizorze?

Telewizory 8K: najwyższa jakość, która nie pozwoli pominąć żadnych szczegółów

Telewizory 8K to czterokrotnie wyższa rozdzielczość niż 4K, a co za nią idzie: możliwość dokładniejszego odwzorowania jeszcze większej ilości szczegółów na ekranie. Większe zagęszczenie pikseli pozwoli na dostrzeżenie detali, które dotychczas były poza naszym zasięgiem. Ale co z tym brakiem materiałów?

To schodzi na drugi plan, a wszystko to dzięki skorzystaniu w najnowocześniejszych urządzeniach z dobrodziejstw sztucznej inteligencji. Tak, to właśnie stojące za nią algorytmy są w stanie w czasie rzeczywistym zadbać o to, aby skalować i uwydatniać nawet najdrobniejsze szczegóły z każdej sceny. Samsung już kilka lat temu zatrudnił kilka farm serwerów, które wykorzystując techniki uczenia maszynowego porównywały tysiące takich samych materiałów wideo w różnych rozdzielczościach. Szukały tego, co je łączy i co różni. Ten proces trwa nadal i będzie trwał. Efekty tej mrówczej pracy w postaci algorytmów są zaszyte w procesorze Quantum 8K i będą cały czas aktualizowane. To sprawia , że brak natywnie opracowywanych materiałów dla tak wysokiej rozdzielczości nie jest na tak problematyczny, jak można było początkowo zakładać — a wręcz przeciwnie. Użytkownicy, którzy cenią sobie najwyższą jakość i lubią oglądać filmy przyglądając się najdrobniejszym szczegółom — mogą już kupić w Polsce telewizory QLED 8K w trzech rozmiarach 65, 75 oraz 85 cali, które w swojej ofercie ma obecnie tylko firma Samsung. Wszystkie, rzecz jasna, wyposażone w zaawansowane algorytmy, które zadbają o jakość obrazu, przy którym nie umkną nam żadne szczegóły! Sztuczna inteligencja pozwoli jednak zadbać o to, by prezentowały się doskonale nawet na największych matrycach z dużym zagęszczeniem pikseli, a widzom nie umknął żaden szczegół.

Dla kogo telewizor 4K, a dla kogo telewizor 8K?

Na tę chwilę odpowiedź na powyższe pytanie wydaje się dość prosta. Telewizory 4K na tę chwilę... spokojnie można polecić już wszystkim — a dane sprzedażowe są na to idealnym dowodem. Ponad 90 % sprzedanych w tym roku przez firmę Samsung telewizorów to już właśnie 4K. To standard obecny na rynku od kilku dobrych lat, który zdążył się już zadomowić nie tylko w przypadku filmów, seriali i programów telewizyjnych, — ale także gier wideo. QLED 8K to sztuczna inteligencja oraz dużo wyższa rozdzielczość. To zupełnie nowa technologia, z jaką jeszcze się nie stykaliśmy w telewizorach. Jeżeli jednak chcecie już dziś kupić urządzenie, które posłuży wam przez wiele lat i chcecie być przygotowanym na czas, kiedy materiały w 8K zaczną zalewać rynek, a wcześniej zaufać dobrodziejstwom AI — to nie macie się nad czym zastanawiać! Tym bardziej, że sztuczna inteligencja cały czas się uczy i wraz z aktualizacjami oprogramowania telewizor QLED 8K będzie otrzymywał nowe porcje wiedzy.

Materiał powstał przy współpracy z firmą Samsung

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: