Bezpieczeństwo w sieci

ESET Internet Security wersja na 2019 rok pod lupą redakcji Antyweb [KONKURS]

Jakub Szczęsny
ESET Internet Security wersja na 2019 rok pod lupą redakcji Antyweb [KONKURS]
61

“Dobry” pakiet bezpieczeństwa to nie tylko ochrona antywirusowa, która jest absolutnym standardem w zakresie tworzenia skutecznych narzędzi pozwalających na uniknięcie cyberzagrożeń. Obecnie istnieje tak wiele metod ataków, że właściwie trudno jest chronić się przed nimi wszystkimi - ale jest to możliwe. ESET Internet Security w wersji na 2019 rok jest tego doskonałym przykładem.

Od dłuższego czasu dyskutuje się na temat konieczności korzystania z pakietu bezpieczeństwa. Mamy przecież Windows Defendera w Windows 10, a także inne, często bezpłatne alternatywy. Trudno mi jest jednak wskazać tak rozległy w kontekście dostępności funkcji i wygodny pakiet jak ESET Internet Security, z którego korzystam już od dłuższego czasu. Aktualne jest więc pytanie, w którym zastanawiamy się nad korzyściami wynikającymi z zakupienia pełnej wersji produktu: co dzięki temu otrzymujemy? Przed czym jesteśmy chronieni?

ESET Internet Security na rok 2019 to kontynuacja podejścia z poprzedniej wersji - to mi się podoba

Poprzednia wersja opisywana przez Antyweb w zeszłym roku mogła pochwalić się skanerem sieci domowej, mechanizmami przeciwdziałającymi zagrożeniom typu ransomware oraz ochroną przed nieznanymi dotąd zagrożeniami, wykrywając złośliwe aktywności i blokując je. Poprzednik był w stanie także chronić komputer użytkownika między innymi w trakcie kradzieży, dzięki wbudowanemu mechanizmowi Anti-Theft. Wersja programu na 2019 rok to głównie kontynuacja tego trendu wraz z kilkoma usprawnieniami - nie zabrakło jednak takich nowości, na które warto zwrócić uwagę.

ESET Internet Security na rok 2019 wprowadza m.in. raport zabezpieczeń, który informuje użytkownika o dokonanych przez program działaniach za pomocą przejrzystego i łatwego do przeanalizowania raportu. Znajdziemy tam informacje mówiące o ilości zablokowanych stron WWW, zainfekowanych wiadomościach e-mail, programach próbujących skorzystać z dostępu do kamery internetowej oraz znalezionych przez skaner cyberzagrożeniach. Nie jest to jednak funkcja, z której będzie korzystał dosłownie każdy: raporty mogą nie interesować “casualowych” posiadaczy komputerów - dla nich najważniejsze jest to, że komputer jest po prostu odpowiednio chroniony. Pakiet bezpieczeństwa od ESET na rok 2019 pod tym względem jest znakomity - warto jednak przypomnieć o pewnych funkcjach, które odróżniają go od konkurencji.

Bankowość internetowa pod szczególnym nadzorem

Bardzo podoba mi się to, co ESET robi w zakresie ochrony bankowości internetowej. Już poprzednia wersja oferowała specjalnie odizolowaną (zamkniętą w sandboksie) przeglądarkę, która służy jedynie do łączenia się z serwisem transakcyjnym banku. Nowa wersja tego rozwiązania w kolejnej odsłonie ESET Internet Security czerpie garściami z poprzednich dokonań firmy: sprawdza, czy witryna banku jest tą, z którą należy się połączyć przez specjalnie zabezpieczoną przeglądarkę, chroniąc w ten sposób przed keyologgerami szyfrując komunikację między klawiaturą i przeglądarką oraz blokując wszelkie podejrzane skrypty.

Uruchomienie specjalnej wersji zabezpieczonej przeglądarki odbywa się automatycznie.

Ochrona sieci domowej w ESET Internet Security

ESET Internet Security pokazuje strukturę sieci, do której jesteśmy podłączeni, w formie “mapy” prezentując podłączone urządzenia oraz wszelkie sprzęty dostępowe. Aktywnie skanuje ją również pod kątem ruchu: jeżeli zidentyfikowane zostaną podejrzane lub potencjalnie niebezpieczne połączenia z komputerem wyposażonym w ESET Internet Security, zostaną one zablokowane - o czym użytkownik zostanie poinformowany przez program.

Jednak jedną z najważniejszych możliwości w ESET Internet Security jest możliwość przeskanowania sieci pod kątem jej bezpieczeństwa. Wtedy program spróbuje samodzielnie dostać się do panelu sterowania routerem (na przykład za pomocą domyślnych danych logowania) i oceni ogólne bezpieczeństwo infrastruktury. Mało tego, pakiet może sprawdzić także, czy obecna wersja oprogramowania routera jest najnowszą dostępną - jeżeli znajdzie jakiekolwiek nieprawidłowości w tej materii: użytkownik ponownie otrzyma stosowne powiadomienie.

Moduł ochrony sieci domowej rozpoznaje również nowe urządzenia podłączone do sieci domowej i powiadamia o nich użytkownika - jeżeli ukaże się w infrastrukturze cokolwiek podejrzanego, ESET zablokuje ruch z potencjalnie niebezpiecznego urządzenia zapobiegając między innymi przed zagrożeniami odbywającymi się za pośrednictwem sieci lokalnej.

To, że monitor sieci domowej naprawdę działa doskonale widać w trakcie pracy ESET Internet Security - po podłączeniu się nowego urządzenia do sieci widać odpowiedni monit. Podobnie było i w moim przypadku, gdy do mieszkania zbliżał się mój ojciec, którego telefon został wykryty przez program. Doskonale wiedząc o tym, że to akurat on powoli do mnie zmierza udało mi się ustawić czajnik na kawę i go zaskoczyć. Brawo ja. :)

Ochrona antykradzieżowa komputera

ESET Internet Security mocno wykracza poza typowe możliwości pakietu antywirusowego pozwalając na śledzenie skradzionego komputera. Po aktywacji mechanizmu antykradzieżowego, w przypadku zagubienia / przejęcia maszyny przez osobę niepowołaną mamy możliwość robienia zrzutów ekranowych na utraconym komputerze, zapisywania jego aktualnej lokalizacji a nawet aktywacji kamery internetowej celem śledzenia “znalazców”. Pojawia się automatycznie tworzone “specjalne” konto widmo, którego zadaniem jest uniemożliwienie dostępu do danych użytkownika.

Należy przyznać, że ochrona antykradzieżowa działa znakomicie. Nadanie komputerowi statusu “zagubionego” już po chwili dezaktywuje właściwe konta użytkowników i dostępne jest jedynie niezabezpieczone hasłem “konto widmo”, na którym odbywa się śledzenie poczynań znalazcy / złodzieja. Na bieżąco tworzone są zrzuty ekranowe oraz zdjęcia za pomocą kamery internetowej, zapisywana jest lokalizacja, adresy IP ustalone przez ESET. Istnieje także możliwość wyświetlenia zdefiniowanego komunikatu np. Wraz ze zdjęciem z kamery internetowej lub zrzutem. W my.eset.com cały czas można śledzić to, co dzieje się ze zgubionym / skradzionym komputerem.

Nie zapomnijmy jednak o ochronie antywirusowej

ESET Internet Security to nie tylko ochrona przeciw kradzieżom, zagrożeniom w sieci domowej. To także nie jedynie mechanizm chroniący bankowość internetową. To także doskonały, proaktywny skaner antywirusowy działający w tle i pozwalający na uchronienie się przed nowoczesnymi cyberzarożeniami. ESET cały czas aktualizuje definicje niebezpiecznych programów, natomiast informacje z ESET Live Grid od razu chronią przed zagrożeniami, które są wykrywane przez innych użytkowników. Właściwie nie ma tygodnia bez choćby jednej automatycznej instalacji nowych informacji o wirusach dla skanera, który mimo że pracuje “non stop” - nie wpływa na wydajność komputera.

W przypadku mojej maszyny to ogromny plus: ESET Internet Security pracuje cały czas, a nie zauważyłem, by brakowało mi wydajności. Nie dysponuję przecież najszybszym możliwym sprzętem: jest to zaledwie Intel Core M 5Y10 z 4 GB pamięci RAM i Windows 10 na pokładzie. Mimo wszystko, obecność tak rozbudowanego pakietu antywirusowego nie przeszkadza skądinąd słabej konfiguracji w odpowiednim działaniu.

ESET Internet Security na 2019 rok chroni również przed ransomware, a także potrafi automatycznie wykrywać podejrzane programy nawet wtedy, jeżeli ich “nie zna”. Bazując na analizach heurystycznych pozwala na zidentyfikowanie potencjalnie złośliwego kodu zagrożenia i zatrzymanie jego działania. To ogromna wartość dodana, szczególnie w momencie, gdy po sieci panoszą się przeróżne wirusy, które nie zawsze są wykrywane przez pakiety antywirusowe “w porę”.

Wiedzieliście o tym, że ESET Internet Security jest rozwijany… w Polsce?

ESET może pochwalić się kilkoma ośrodkami badawczo-rozwojowymi na świecie. Jedno z takich miejsc znajduje się w Krakowie, gdzie analitycy zagrożeń oraz programiści pracują ramię w ramię m.in. nad tworzeniem doskonale radzącego sobie pakietu bezpieczeństwa - takiego, który zapewnia ochronę przed zagrożeniami i pracuje niemal niezauważalnie dla użytkownika. Można więc uznać, że zasadniczo: korzystają z ESET Internet Security wspieramy polskich programistów, którzy mają ogromny udział w tworzeniu tego produktu.

Konkurs dla czytelników serwisu Antyweb. Do wygrania aż 10 licencji na program ESET Internet Security na 2019 rok!

ESET Internet Security to świetny produkt, który możemy Wam gorąco polecić. Współpracując z firmami ESET oraz DAGMA - oficjalnym dystrybutorem produktów marki ESET w Polsce zapraszamy Was do wzięcia udziału w prostym konkursie, w którym możecie wygrać własną, roczną licencję na ten program! Wystarczy, że wykonacie zadanie konkursowe:

Jakiego cyberzagrożenia boisz się najbardziej i dlaczego?

Regulamin Konkursu

Odpowiedzi na to pytanie prosimy umieszczać w komentarzach pod tym tekstem. Ostateczny termin zgłoszeń to 19.12.2018 do godz. 23:59 - zwycięzców ogłosimy najpóźniej do 31.12.2018

Materiał powstał we współpracy z firmami: ESET oraz DAGMA - oficjalnym dystrybutorem rozwiązań marki ESET w Polsce.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu