Ciekawe strony

Digowate serwisy czyli wygrzeb, abytaniej i linkbox.

Grzegorz Marczak
Digowate serwisy czyli wygrzeb, abytaniej i linkbox.
2

Wygrzeb to tematyczny "wykop" - czyli miejsce gdzie zbierane są informacje o sztuce robienia zdjęć popularnie zwanej fotografowaniem. Serwis funkcjonalnie nie wyróżnia się absolutnie niczym co nie oznacza, że jest ubogi funkcjonalnie. Wygrzeb posiada wszystkie niezbędne funkcje pozwalające użytkown...

Wygrzeb to tematyczny "wykop" - czyli miejsce gdzie zbierane są informacje o sztuce robienia zdjęć popularnie zwanej fotografowaniem. Serwis funkcjonalnie nie wyróżnia się absolutnie niczym co nie oznacza, że jest ubogi funkcjonalnie. Wygrzeb posiada wszystkie niezbędne funkcje pozwalające użytkownikom na sprawną obsługę i nawigację. Nieco smutna jest kolorystyka serwisu która mnie osobiście nie zachęca do korzystania - jedna wiadomości gromadzone w serwisie są bardzo pożyteczne dla każdego kto interesuje się fotografią.

Linkbox jak sama nazwa powinna wskazywać (a tak niestety nie jest) jest miejscem gdzie - no i właśnie tu mam problem. Serwis funkcjonalnie jest "wykopem" jednak z opisu wynika iż autorzy chcieli (chcą) zrobić z niego miejsce do gromadzenia adresów do ciekawych stron. Czy to to samo co wykop - funkcjonalnie tak. Czy serwis ma szanse - moim zdaniem wykop jeszcze przetrwa (jeszcze bo im dłużej będzie działał tak jak działa to może to nie potrwać długo) ale widać, że konkurencja co jakiś czas się pojawia. A jak mówi stare przysłowie "do trzech razy sztuka" (a serwisów ala wykop jest już pewnie więcej niż 3 w polsce).

Wreszcie perełka wśród pojawiających się kopi wykopu. Pomysł i mechanika digg-a (wykopu jak kto woli) lecz zastosowana w całkiem interesujący i nowatorski sposób (przynajmniej ja nie znam podobnego serwisu). Pomysłodawcą abytaniej.pl jest nie kto inny jak autor podaj.net (wymiana książek). Tym razem jednak serwis posiada lepszą grafikę, bardziej przejrzystą. Głównym celem jest informowanie użytkowników o tym gdzie można korzystając z promocji kupić coś taniej. Serwis posiada kategorie, które w tym przypadku są nieodzowne, nawigacja nie sprawia problemów, opis produktów są pełne i przejrzyste.

Jedyne co mnie zastanawia to model biznesowy o ile podaj.net jest przedsięwzięciem raczej hobbystycznym to abytaniej.pl przynajmniej po pierwszej wizycie wydaje się być serwisem który może przynosić dochód. Na razie jednak autorzy nie wspominają o tym czy będą jakieś opłaty w serwisie i dla kogo.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu