Felietony

Digg.com zapowiedział nową wersję - czy to pomoże utrzymać popularność?

Grzegorz Marczak
Digg.com zapowiedział nową wersję - czy to pomoże utrzymać popularność?
6

Digg.com to legenda web 2.0 i wszystkiego co kojarzone jest z UGC (user generated content). Serwis ten jak wiemy rekomenduje newsy na podstawie głosów oddanych przez internautów. Niestety sława i chwała tego serwisu powoli przemija. Główną przyczyna tego stanu rzeczy jest Twitter i Facebook oprócz s...

Digg.com to legenda web 2.0 i wszystkiego co kojarzone jest z UGC (user generated content). Serwis ten jak wiemy rekomenduje newsy na podstawie głosów oddanych przez internautów. Niestety sława i chwała tego serwisu powoli przemija. Główną przyczyna tego stanu rzeczy jest Twitter i Facebook oprócz swoich społecznościowych aspektów są też źródłem dla wszystkich którzy poszukują newsów.

Założyciele i udziałowcy Digga zaniepokojeni stanem rzeczy zmienili ostatnio CEO i do roli tej powrócił współtwórca serwisu czyli znany w branży internetowej i okrzyknięty cudownym dzieckiem internetu Kevin Rose.

Nowy "starty" szef praktycznie od momentu objęcia stanowiska bardzo aktywnie komunikuje się z użytkownikami, ostatnio przedstawił też krótki film prezentujący nową wersję serwisu Digg.com.W nowym Diggu znajomi będą odgrywać kluczową rolę. System będzie rekomendował nam osoby które warto śledzić jak również pozwoli nam na import naszego social grafu z serwisów takich jak Facebook czy Twitter. Wszystko po to aby aby nowa strona główna była dla nas bardziej interesująca - będzie ona zawierać zarówno newsy które mają najwięcej punktów jak również (a może przede wszystkim) informacje, które zainteresowały naszych znajomych.

Autorzy serwisu mają nadzieje, że dzięki temu zabiegowi każdy znajdzie w serwisie interesującego informacje nawet jeśli nie mają one dużej ilości punktów. Poza tym powstanie tak jakby drugi obieg informacji, w której będzie ona przechodziła przez kolejne kręgi znajomych i zyskiwała punktu które doprowadzą ją docelowo na główną stronę serwisu.

Innymi zmianami jakie wprowadzi Digg.com ma być uproszczona metoda dodawania newsa (wygląd świetnie) oraz możliwość importowania przez RSS informacji z naszych źródeł bezpośrednio do Digga (nie wiem czy to jest dobry pomysł).

Czy nowa filozofia digg.com pozwoli serwisowi wrócić do dawnej świetności i stać się ponownie popularnym źródłem hot newsów? Moim zdaniem to co proponuje Digg.com w nowej wersji mamy na co dzień na Facebooku. Oczywiście Digg dokłada do tego punktacje i stara się wymieszać dwie metody rekomendacji newsów.

Bardzo ciekawy jestem tej ewolucji Digga i jej faktycznej efektywności.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

TwitterFacebookDigg.com