Motoryzacja

Dieselgate po raz n-ty. 60 tysięcy Mercedesów do wycofania z rynku

Albert Lewandowski
Dieselgate po raz n-ty. 60 tysięcy Mercedesów do wycofania z rynku
6

Mercedes GLK staje się właśnie kolejnym bohaterem niekończącego się spektaklu pod nazwą "Dieselgate". Tym razem niemieckie Ministerstwo Transportu chce wycofać 60 tysięcy pojazdów w wersji 220 CDI.

Mercedes-Benz w tarapatach

Afery z producentami samochodów, którzy nie do końca uczciwie podchodzili do testów czystości spalin, wydają się nie mieć końca. Tym razem w roli głównej występuje Mercedes-Benz. Niemiecka marka również zadbała o wyposażenie swojego pojazdu w "innowacyjnego" oprogramowanie, wykrywające testy emisji spalin. Znajoma historia, ale w ich przypadku cała sprawa jest na dużo mniejszą skalę niż w przypadku Grupy Volkswagena.

Przeczytaj również: Volkswagen pożegna się z silnikami spalinowymi.

Mercedes GLK sprzed liftingu z lat 2008 - 2012

Głównym winowajcą jest Mercedes GLK 220 CDI wyprodukowanych w latach 2012 2015. Niemiecki Ministerstwo Transportu jest zdania, że te auta powinny zostać wycofane z niemieckiego rynku. Koncern Daimler odwołał się jednak od tej decyzji. Być może za sprawą współpracy firmie uda się uniknąć jakże bolesnej kary i finalnie będą mogli poprzestać jedynie na wezwaniu samochodów z bonusem do serwisu.

Wewnątrz samego koncernu trwa już dochodzenie. Zobaczymy, kto będzie winnym i jak dużo osób przez tyle lat nigdy nie słyszało o takim procederze.

Mercedes GLK po liftingu z lat 2012 - 2015

Całkiem prawdopodobne, że badania Ministerstwa Transportu wykażą podobne problemy w kolejnych autach, przecież silnik 220 CDI BlueEfficiency (pojemność 2143 cm³, moc 170 KM i moment obrotowy 400 Nm przy 1400 - 2800 obrotów na minutę) był stosowany również w wielu innych Mercedesach. Zobaczymy, co z tego wyniknie.

Na pewno Mercedes-Benz będzie musiał zadbać o co najmniej naprawdę wskazanych aut. Mam nadzieję, że to już będzie koniec takich afer, które mocno nadszarpują reputację uznanych firm i zaufanie do producentów samochodów.

Przeczytaj również: Fiat Chrysler Automobiles musi wezwać 865 tysięcy samochodów w USA.

*na zdjęciu tytułowym wnętrze Mercedesa CLA 220 4Matic

źródło: Autokult

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu