Internet

Debiutuje Wordpress 4.5 z nowym systemem linkowania i lepszą kompresją obrazów

Tomasz Popielarczyk
Debiutuje Wordpress 4.5 z nowym systemem linkowania i lepszą kompresją obrazów
6

Najpopularniejszy CMS na świecie otrzymuje nowe funkcje. W Wordpressie 4.5 znajdziemy m.in. nowy mechanizm osadzania linków, nowe funkcje formatowania i lepsze skalowanie obrazków.

Tradycyjnie każde nowe wydanie Wordpressa otrzymuje swoją nazwę - imię muzyka jazzowego. Tym razem padło na saksofonistę Colemana Hawkinsa.Można tutaj doszukiwać się pewnej korelacji z wprowadzonymi w wersji 4.5 nowościami, a jest ich relatywnie sporo.

Najważniejszą jest zupełnie nowy edytor linków. Jest on zdecydowanie prostszy i wyświetla się w postaci malutkiego paska tuż pod zaznaczonym tekstem. Nie musimy zatem odrywać się od pisania i możemy w bardziej płynny oraz intuicyjny sposób dodawać w treści odnośniki. Oczywiście "stary" mechanizm jest dalej dostępny. Wystarczy kliknąć na ikonkę zębatki, aby się do niego natychmiast przenieść.

Ponadto dodano dwie nowe możliwości formatowania zawartości wpisów. Wstawienie trzech myślników i stuknięcie w enter wyświetla poziomą linię, a grawisy pozwalają zamieszczać fragmenty kodu. To drobiazgi, ale są rozwinięciem zmian wprowadzonych w poprzednich wersjach - w 4.3 dodano obsługę Markdown.

Twórcy w dalszym ciągu rozwijają też narzędzie do personalizacji bloga. W Wordpressie 4.5 otrzymaliśmy możliwość podejrzenia wyglądu strony na tabletach i smartfonach. Dzięki temu łatwiej monitorować wprowadzane zmiany i działanie strony na różnego rodzaju urządzeniach. W przypadku responsywnych layoutów (czyli właściwie wszystkich dostępnych obecnie na Wordpressa) to kluczowe. Narzędzie do personalizacji teraz wykorzystuje też selektywne odświeżanie, dzięki czemu po wprowadzeniu zmian podgląd nie jest wczytywany od nowa w całości. Niektórych ucieszy pewnie też, ze Wordpress 4.5 teraz obsługuje również własne logotypy, które możemy dodać w ustawieniach.

Nieco zmieniło się pod maską. Nowy mechanizm skalowania i kompresji obrazów ma sprawić, że będą się one wczytywały nawet o 50 proc. szybciej, a przy tym nie stracą na jakości. Zoptymalizowano też wczytywanie zewnętrznych skryptów oraz poprawiono layout osadzanych we wpisach elementów z innych stron opartych na Wordpressie. Zaktualizowano też biblioteki JavaScript: jQuery 1.12.3, jQuery Migrate 1.4.0, Backbone 1.2.3 oraz Underscore 1.8.3.

Aktualizacja jest już dostępna - CMS-a możecie pobrać bezpośrednio ze strony Wordpressa lub po prostu skorzystać z mechanizmu aktualizacji w panelu administracyjnym. Niestety w momencie, gdy piszę te słowa, nie przygotowano jeszcze spolszczenia dla nowych funkcji. Nie jest to jakiś duży problem, bo nie uświadczymy tutaj zbyt wielu komunikatów.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

blogiWordPressCMS