macOS oferuje wiele ciekawych narzędzi usprawniających korzystanie z komputera każdego dnia. Jednak w systemie obecne są rozwiązania tak stare, że nie pasują do obecnego interfejsu systemu. Jednym z nim jest Dashboard, który w macOS Catalina przestanie istnieć.
Apple żegna się z narzędziem, o którym zapomnieli wszyscy. Nawet programiści firmy
Dashboard po raz pierwszy zaprezentowany został w 2005 r. na targach Macword i spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem widowni oglądającej prezentację prowadzoną przez Steve’a Jobsa. Zmierzająca do Mac OS X Tiger nakładka oferowała różnej maści widżety pozwalające na śledzenie lotów, szybki dostęp do kalkulatora, słownika, notowań giełdowych, czy zegarów świata.
Apple nie rozwijało specjalnie Dashboarda wraz z kolejnymi odsłonami systemu. Nakładka wciąż jest dostępna w niemal identycznym kształcie, jak prezentowała się 14 lat temu. Choć nie jest już włączana domyślnie i trzeba ją aktywować z poziomu ustawień Mission Control, na macOS Mojave działa bez zarzutu. I to właśnie ten system jest ostatnim, na którym Dashboard będzie istniał. Jak podaje japoński blog Mac Otakara, Apple rezygnuje całkowicie z tego rozwiązania i w macOS Catalina nie będziemy mogli z niego korzystać. Nakładki zabrakło w pierwszej becie nowego systemu, a zmiany wprowadzone w silniku WebKit sugerują, że wsparcie dla Dashboarda zostało wycofane.
Pożegnanie z Dashboardem to także pożegnanie z kilkoma ciekawymi widżetami, które były w nim dostępne i z których raczej nie będziemy mieli szansy skorzystać w macOS Catalina. To między innymi żółte karteczki (nalepki) pozwalające na szybkie zapisywanie notatek, czy wygodny, minimalistyczny przelicznik jednostek. O ile część narzędzi dostępna jest w Centrum Powiadomień na ekranie Dzisiaj, tak nie skorzystamy tam z tych dwóch widżetów. Alternatywą dla przelicznika jest Spotlight, który radzi sobie z tym całkiem dobrze, a nalepki będą wyświetlane na biurku tylko wtedy, gdy będzie uruchomiona aplikacja im dedykowana — nie ma możliwości łatwego dodawania notatek w Centrum Powiadomień.
Zmiany te pojawią się dopiero wraz z premierą macOS Catalina, a wszystkie dotychczasowe wersje systemu nie powinny na tym ucierpieć — pod warunkiem, że Apple nie zdecyduje się na wprowadzenie odpowiednich aktualizacji do macOS Mojave, czy High Sierra.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu