Telekomy

Play i T-Mobile mówią w reklamach, że dają pół roku bez żadnych opłat. Sprawdzamy

Grzegorz Ułan
Play i T-Mobile mówią w reklamach, że dają pół roku bez żadnych opłat. Sprawdzamy
15

Przypadkiem obejrzałem wczoraj reklamę Play promującą ofertę z darmowymi ratami za sprzęt i abonamentem przez 6 miesięcy. Jako, że zawsze dostrzegam w takich „darmowych” promocjach jakieś haczyki postanowiłem ją sprawdzić.

Podobną ofertę ma teraz T-Mobile, tak więc za jednym zamachem sprawdzimy je obie. Punktem wyjściowym dla tej „darmowości” będzie porównanie, czy w tym samym abonamencie i z tym samym sprzętem zapłacimy mniej o te 6 rat za smartfona i abonament, co w opcji bez tej promocji.

Zarówno Play jaki i T-Mobile oferują w tej promocji umowę dla przenoszących numer od innego operatora na 24 miesiące za abonament, czyli płacimy za niego przez 18 miesięcy i osobną umowę na 36 miesięcy za sprzęt, czyli płacimy za niego przez 30 miesięcy.

Standardowa opcja to jedna umowa na abonament i smartfona na 24 miesiące.

Przy okazji, po raz pierwszy do wyliczeń skorzystam z webowego kalkulatora Numbr, w której wyraźnie widać, co z czym liczę. Dajcie proszę znać, czy to jest lepsza, bardziej zrozumiała i przejrzysta opcja niż dotychczasowe tabelki z już gotowymi wyliczeniami w naszych zestawieniach.

Darmowy abonament i raty przez pół roku w Play

W Play na tapet weźmiemy abonament Play SOLO L (nielimitowane rozmowy komórkowe i stacjonarne, nielimitowane wiadomości SMS/MMS i 70 GB transferu danych) za 75 zł. Płatne przez 18 miesięcy po pół roku.

Smartfon do zestawu to Xiaomi Mi 10T lite 5G 128GB, który na start kosztuje 1 zł, 6 miesięcy za darmo, od 7 miesiąca płatny przez 30 miesięcy po 30 zł. Wrzucamy to teraz wszystko do kalkulatora.

Jak widać powyżej, smartfon ten i abonament rzeczywiście jest przez pół roku za darmo i to dokładnie 1:1. Przez pół roku nie płacimy kwoty 125 zł miesięcznie, co jest równowartością miesięcznych opłat za abonament+rata w standardowej ofercie bez promocji.

Co więcej, za ten promocyjny zestaw zapłacimy mniej o 188 zł niż w opcji kupna smartfona w sklepie wraz z dwuletnim kosztem oferty na kartę 5G w Play.

Darmowy abonament i raty przez pół roku w T-Mobile

T-Mobile nie ma na stronie formatki do wyboru tej oferty, jedynie "zaślepkę" w jednostronicowej postaci, ale bez problemu możemy z niej wyczytać koszty w tej promocji.

Tutaj wyraźnie mamy napisane, że umowa na abonament obowiązuje przez 24 miesiące, a umowa na sprzęt 36 miesięcy, więc zasady promocji są takie same jak w Play.

Do sprawdzenia weźmiemy abonament T-Mobile M (nielimitowane rozmowy komórkowe i stacjonarne, nielimitowane wiadomości SMS/MMS i 15 GB transferu danych) za 55 zł miesięcznie, płatne od 7 miesiąca przez kolejne 18 miesięcy.

Smartfon to Samsung Galaxy A12 z opłatą na start 39 zł i ratami płatnymi od 7 miesiąca przez kolejne 30 miesięcy po 15 zł.

W T-Mobile oszczędność w porównaniu z ofertą standardową jest jeszcze większa, bo wynosi 135 zł miesięcznie przez pół roku.

Jednak mamy tu różnicę, co prawda niewielką, bo tylko dokładnie 10 zł na korzyść opcji kupna tego smartfona w sklepie i dwuletniego kosztu oferty na kartę w T-Mobile.

Niemniej obie oferty Play i T-Mobile rzeczywiście nie kłamią w reklamach, dają pół roku bez płacenia, co widać w końcowym koszcie w porównaniu ze standardową ofertą. Musimy się jednak z tym liczyć, że wiążemy się na dłużej z operatorem niż na 2 lata, przynajmniej jeśli chodzi o spłatę rat za smartfona.

Stock Image from Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu