Płatności i bankowość

Podstawowy rachunek płatniczy - polski rząd wprowadza darmowe konta bankowe

Grzegorz Ułan
Podstawowy rachunek płatniczy - polski rząd wprowadza darmowe konta bankowe
38

Przeglądające dziś przyjęte przez polski rząd projekty ustaw, natrafiłem na jeszcze jedną ciekawą zmianę, prócz ustawy hazardowej. Zmiany doczeka się ustawa o usługach płatniczych, która będzie przewidywała możliwość założenia darmowego konta bankowego do podstawowych zadań obywateli, którzy do tej pory, z różnych względów nie posiadali rachunku bankowego.

Posiadacz takiego rachunku podstawowego będzie mógł wykonywać przelewy, wpłaty i wypłaty bez ponoszenia kosztów, jednak z ograniczeniem do 15 takich operacji w miesiącu. Po przekroczeniu tego limitu bank będzie mógł pobierać już opłaty, jednak nie wyższe, niż zwyczajowo stosuje dla innych klientów, podobnie z wydaniem karty płatniczej.

Podstawowy rachunek płatniczy będzie prosty w obsłudze, aby mogli go założyć obywatele, którzy nigdy nie mieli takiego rachunku. Chodzi o dotarcie z ofertą do osób przekonanych, że mają zbyt niskie dochody, aby założyć konto osobiste. Podmioty zobowiązane do prowadzenia podstawowego rachunku płatniczego nie będą mogły ograniczać w żaden sposób dostępu do nowego typu konta w zależności np. od obywatelstwa, miejsca zamieszkania czy poziomu dochodów klienta. W ten sposób zostanie zapewniony niedyskryminacyjny dostęp do podstawowych usług płatniczych.

Rozwiązanie to wydaje się skrojone też na potrzeby osób starszych, pobierających już emeryturę, a których odstraszały dodatkowe opłaty z prowadzeniem konta. Takie osoby liczą każdy grosz, a darmowe konto wydaje się rozsądniejszym rozwiązaniem, niż pobieranie całych wpłat od listonosza i trzymanie ich w domu. Limit 15 operacji powinien też tu być wystarczający na kilka wypłat czy zrobienie podstawowych comiesięcznych opłat.

Foto Open a Bank Account Banking Savings Financial Concept via Shutterstock.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu