Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Mobile

Darmowa i otwarta replika iOSa na każdy telefon: co o tym myślicie?

KM
Kamil Mizera
13

iPhone i iOS: nieodłączna para. Jeżeli chcecie na swoim telefonie móc korzystać z systemu operacyjnego od Apple musicie zakupić urządzenie tej firmy, nie ma innego wyjścia. Ale czy rzeczywiście? Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak działaby telefon, inny niż iPhone, pod kontrolą iOSa? Być może...

iPhone i iOS: nieodłączna para. Jeżeli chcecie na swoim telefonie móc korzystać z systemu operacyjnego od Apple musicie zakupić urządzenie tej firmy, nie ma innego wyjścia. Ale czy rzeczywiście? Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak działaby telefon, inny niż iPhone, pod kontrolą iOSa? Być może wkrótce będziecie mili okazję się przekonać.

A wszystko dzięki ciekawemu pomysłowi realizowanemu w ramach Project Magenta. W myśl tego projektu deweloperzy chcą sklonować iOSa, bazując na opensourcowym Darwin i oprzeć go na standardowym kernelu Linuxa, a następnie rozwinąć bazując na darmowych rozwiązaniach. Co najciekawsze, system ten powinien być w pełni kompatybilny z iOSem 5.0 od Apple, ale co najważniejsze, oznaczałoby to, że będzie go można załadować na telefony z Androidem na pokładzie.

Oczywiście system miałby charakter open source. Czy będzie dało się na nim uruchomić aplikacje sprzedawane w AppStore. Raczej nie, ale wygląda na to, że nie było tego nawet w planach. Zgodnie z wypowiedzią Christiny B, stojącej za projektem:

Jeżeli jesteście zainteresowani tym projektem, bo będzie wspierać aplikacje na iOSa, to, proszę, darujcie sobie

Nie oznacza to jednak, że z czasem inni deweloperzy nie pokuszą się o próbę modyfikacji tego systemu tak, aby rzeczywiście wspierał aplikacje na iOSa.

Otwarty system operacyjny iOS dostępny na dowolne smartfony? Brzmi zachęcająco. Ale jeszcze sporo czasu upłynie, nim ów projekt zobaczy światło dzienne. Poza tym warto się zastanowić, czy w obecnych czasach system operacyjny znaczy cokolwiek bez odpowiedniego ekosystemu usług? Nawet, jeżeli udałoby się idealnie odwzorować iOSa i postawić go na każdym telefonie, to bez AppStore i innych pobocznych usług taki system byłby co najwyżej ciekawostką (choć w tym przypadku zapewne właśnie taka ma być jego rola). Trudno sobie dzisiaj wyobrazić rozwinięty system mobilny na smartfony, który nie miałby odpowiedniego zaplecza w postaci bazy aplikacji. To właśnie ten model sprawia, że iOS i Android, a może wkrótce również Windows Phone, są tak popularne.

Niemniej jednak z chęcią zobaczę rezultaty pracy nad open sourcowym iOSem. Mogą być naprawdę ciekawe i kto wie, może przy okazji „urodzą” się nowe rozwiązania, które potem zostaną implementowane do już bardziej „dojrzałych” systemów. W końcu na tym opiera się potęga open source.

A Wy, Drodzy Czytelnicy, gdybyście mogli, zainstalowalibyście na swoich telefonach iOSa (niekoniecznie tego otwartego)?

Fota

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Open sourceiOS