Bezpieczeństwo w sieci

Dane klientów 4 banków z Polski wystawione na sprzedaż - 3 zł za rekord

Grzegorz Ułan
Dane klientów 4 banków z Polski wystawione na sprzedaż - 3 zł za rekord
29

Jak podaje dziś Niebezpiecznik, ktoś na jednym z for w sieci Tor wystawił na sprzedaż dane klientów z czterech banków, za każdy z rekordów liczy sobie po 3 zł, a łącznie jest w posiadaniu ich w liczbie ponad 3,5 tysiąca.

Dane nie zawierają danych logowania, więc prawdopodobnie wyciekły z jakiejś instytucji pośredniczącej, na przykład udzielającej kredytów konsumpcyjnych. Zestaw rekordów obejmuje dane osobowe i teleadresowe klientów, numer rachunku, numer PESEL oraz kwotę znajdującą się na rachunku (stan na 11 września 2017 r.).

Dane dotyczą klientów banku Credit Agrigole - 143 klientów, Idea Bank - 1990, ING Bank Śląski - 438 oraz mBanku - 964 klientów.

Z informacji przekazanych przez posiadacza bazy wynika, że są to rachunki raczej zamożniejszych klientów, którzy posiadają na koncie minimum 10 tys. zł do nawet kilkuset tys. zł.

Wprawdzie nie jest to wyciek bezpośredni z banków (prawdopodobnie), jednak pokazuje, że nasze dane nie są jeszcze dobrze chronione, gdzieś w tym łańcuchu przez który te dane przechodzą, znowu ktoś znalazł lukę i przejął istotne dane. Być może nowe regulacje RODO, dotyczące ochrony danych osobowych zmieni ten stan rzeczy już w przyszłym roku.

Jedna z nich mówi o obowiązku natychmiastowego poinformowania GIODO o jakimkolwiek wycieku danych z firmy, co ma wiązać się z ogromnymi karami sięgającymi 20 mln euro, a samo dobrowolne poinformowanie o wycieku nie uchroni przed takimi karami, a jedynie może wpłynąć na ich obniżenie. Niemniej firmy będą musiały przygotować lepiej swoje zabezpieczenia, by uchronić się przed takimi wyciekami i karami, co powinno skutkować w końcu zmniejszeniem liczby takich historii, jak powyższa.

Źródło: Niebezpiecznik.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu