Telekomy

Czy na dbaniu o środowisko można zarobić? T-Mobile przekonuje, że tak

Grzegorz Ułan
4

Dbanie o środowisko i, ogólnie rzecz ujmując, bycie utożsamianym z szeroką rozumianą ekologią, leży obecnie na sercu wielu dużym firmom na świecie i w Polsce. Nie inaczej jest z jednym z obecnych w Polsce telekomów – T-Mobile. Operator uruchamia właśnie akcję, która pozwoli klientom zadbać o środowisko i jednocześnie zaoszczędzić na tym wymierne kwoty.

Zanim jednak o nowej inicjatywie T-Mobile, zerknijmy najpierw na podobną akcję, która dostępna jest dla obecnych i nowych klientów od końca zeszłego roku. Dzięki niej również możemy dołożyć swoją cegiełkę do dbania o naszą wspólną planetę.

Smartfon re:generacja w T-Mobile

Na rynku dostępnych jest wiele używanych smartfonów, które cały czas są sprawne i mogłyby posłużyć komuś jeszcze przez długi czas, zamiast powiększać górę elektrośmieci. T-Mobile postanowił więc dać wybranym modelom smartfonów Apple drugie życie, odnowić je i przywrócić do sprzedaży za złotówkę na start w swoich abonamentach.

Takie odnowione smartfony są w pełni sprawne, a klient otrzymuje na nie 24-miesięczną gwarancję. Na ich ekranie nie znajdziemy żadnych bad pixeli czy śladów wypalenia. Nie znajdziemy również wgnieceń na obudowie. Jedynie widoczne mogą być minimalne ślady użytkowania. Bateria jest nowa lub wykazuje nie mniej niż 85% sprawności i do tego dołączona jest oryginalna ładowarka, bez słuchawek, a wszystko jest zapakowane w nowe pudełko.

Na tę chwilę dostępne są do kupienia odnowione smartfony iPhone – modele 6s i 8, które uchodzą za niezwykle trwałe, rzadko się psują, a sam system iOS ma zapewnione wieloletnie wsparcie Apple. Mogą więc one posłużyć nowym właścicielom jeszcze przez co najmniej dwa najbliższe lata.

iPhone 6s 32 GB sprzedawany jest programie re:GENERACJA za złotówkę na start i później 24 raty po 30 zł. Za sam sprzęt zapłacimy więc po tych dwóch latach 720 zł. Pamiętajmy, że ten sam model do kupienia w sieci jest w cenie około 1,5 tys. zł – Ceneo.pl.

Z kolei iPhone 8 z 256 GB pojemności, również kupimy po regeneracji za złotówkę na start i później w 24 ratach po 75 zł, co łącznie po dwóch latach wyniesie nas za sam sprzęt 1800 zł. Natomiast zupełnie nowy ten sam model kosztuje na rynku jeszcze ponad 3 tys. zł – Ceneo.pl.

W przypadku obu tych modeli smartfonów możemy je nabyć wraz z abonamentem z nielimitowanymi rozmowami komórkowymi i stacjonarnymi, nielimitowanymi wiadomościami SMS/MMS oraz aż 30 GB transferu danych za 55 zł miesięcznie.

T-Mobile odkupi starego smartfona przy zakupie nowego

Nowy program, który uruchamia właśnie T-Mobile, polega na odkupowaniu smartfonów, które do tej pory używaliśmy przy zakupie nowych urządzeń od operatora. W ten sposób możemy zaoszczędzić i kupić nowy sprzęt w niższej cenie. Jednocześnie znowu dbamy o środowisko, dotychczasowe urządzenia nie lądują w szufladzie, czy – co gorsza – na śmietniku, a otrzymują drugie życie z pomocą T-Mobile.

W T-Mobile będzie można sprzedać swoje używane smartfony w cenie nawet do 2899 zł – w zależności od stopnia zużycia. Do programu odkupu zakwalifikowane zostały różne modele telefonów takich marek jak Samsung, Apple, Huawei, Oppo, Xiaomi, Motorola, LG, Nokia czy Sony, a ich lista ma się systematycznie powiększać, wraz z rozwojem programu.

Jak to dokładnie ma wyglądać? Z chwilą, gdy podejmiemy decyzję o zakupie nowego smartfona, możemy wziąć ze sobą nasze dotychczasowe urządzenia i udać się z nim do salonu T-Mobile. Tam zostanie wyceniony, po sprawdzeniu czy jest w pełni sprawny, czy łączy się z siecią, itp. Nie musimy przynosić go razem z pudełkiem czy ładowarką, wystarczy samo urządzenie.

Po jego wycenie będziemy mogli wybrać nowego smartfona w ofercie T-Mobile, w abonamencie lub bez abonamentu, na raty 0%, w cenie obniżonej o wycenioną wartość naszego dotychczasowego urządzenia, które to później po odnowieniu trafi do nowego użytkownika lub zostanie przeznaczone na komponenty w procesie produkcji.

Przyszłość magentowego T-Mobile w zielonych barwach

Według wcześniejszych prognoz, T-Mobile planował osiągnąć cel zerowej emisyjności (netto) w całym łańcuchu dostaw do 2050 roku. Jednak już według nowej strategii Deutsche Telekom okazuje się, iż cel ten uda się osiągnąć do 2040 roku, a już do 2025 redukcję emisji pośrednich i bezpośrednich.

Ciekawą inicjatywą z tego obszaru jest opracowanie wspólnie z operatorami Orange, Telefónica, Telia Company i Vodafone nowego systemu oznaczania produktów – System Eco Rating, dzięki któremu będziemy mogli identyfikować najbardziej ekologiczne telefony komórkowe.

Ocenie będą poddawane takie elementy jak trwałość urządzenia, możliwość naprawy czy recyklingu oraz efektywność klimatyczna i gospodarowania zasobami. Nowemu systemowi oceny ekologicznej i oznaczania zostaną poddane telefony takich firm jak Grupa Bullitt (CAT i Motorola), Doro, Grupa HDM Global (Nokia), Huawei, Mobwire, Motorola/Lenovo, OnePlus, OPPO, Samsung Electronics, TCL/Alcatel, Xiaomi i ZTE. Do tego grona w przyszłości mają dołączyć również inne firmy produkujące telefony komórkowe.

--
Artykuł powstał we współpracy z operatorem sieci T-Mobile.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

promo