Moje przemyślenia

Czy Google ma zamiara zaprezentować dziś swoją odpowiedź na Facebooka?

Grzegorz Marczak
Czy Google ma zamiara zaprezentować dziś swoją odpowiedź na Facebooka?
26

Blog RWW przed chwilą podał dość sensacyjną informacje jakoby Google miało dziś podczas konferencji SXSW pokazać swój nowy serwis społecznościowy nazwany Circles. Według nie potwierdzonych informacji w serwisie tym będziemy mogli dzielić się zdjęciami, filmami oraz wysyłać wiadomości (statusy) do na...

Blog RWW przed chwilą podał dość sensacyjną informacje jakoby Google miało dziś podczas konferencji SXSW pokazać swój nowy serwis społecznościowy nazwany Circles. Według nie potwierdzonych informacji w serwisie tym będziemy mogli dzielić się zdjęciami, filmami oraz wysyłać wiadomości (statusy) do naszych znajomych. To co ma natomiast odróżniać Circles od Facebooka to możliwość kierowania informacji do odpowiednich grup znajomych, nie wiadomo natomiast nic o tym jak miało by to być zrealizowane.

Czy będzie to możliwość ręcznego przypisania informacji do grupy (co nie byłoby chyba specjalnie przyjazne dla użytkownika i właściwie nie było by czymś czego nie można zrobić na Facebooku - o ile się nie mylę) czy też w jakiś bardziej inteligentny i zautomatyzowany sposób.

Google się nie poddaje

Google nie może się poddać jeśli chodzi o rywalizacje z Facebookiem i Twitterem. Chociaż konkurencja już dawno mocno uciekła do przodu to jednak wielkie G cały czas ma sporo atutów w ręku. Mówię tutaj o możliwościach pozyskania do projektów najlepszych ludzi oraz o stronie finansowej takiego przedsięwzięcia.

Dlatego społeczność dla Google jest tak ważna? Moim zdaniem nie chodzi tylko o kolejne źródło przychodów ale również o fakt, że w tej chwili G wiele traci na tym że społeczność rozwija się w takich serwisach jak Facebook i Twitter. Traci oczywiście nie w znaczeniu finansowy (jeszcze nie teraz albo mówiąc inaczej jeszcze nie tak dużo), traci informacje i potencjał na ich pozyskiwanie i wykorzystanie. Facebook staje się świetnym narzędziem rekomendacji, promocji marek i budowania społeczności. Twitter natomiast zbudował popularne narzędzie do szybkiej komunikacji, które jest bardzo często źródłem najnowszych informacji.

Google próbowało i to nie raz

Niestety Google nie ma dobrych doświadczeń z serwisami społecznościowymi. Ostatnie próby zrobienia czegokolwiek w tym obszarze kończyły się w większości przypadków niepowodzeniami. Mówię tutaj chociażby o Wave, który okazał się niezrozumiały dla użytkowników, o Buzz który fatalnie zaczął z prywatnością a potem powoli odszedł w zapomnienie. W między czasie był jeszcze serwis (którego nazwy już nie pamiętam) w którym mieliśmy pokoje w wirtualnym świecie 3D - też szybko padł.

Gdzie to ma się zmieścić?

Pytanie więc dlaczego tym razem miałoby się udać? Przecież już teraz jeśli chodzi o globalne serwisy społecznościowe jest dość ciasno. Mamy Facebooka, który jest dla wszystkich. Mamy Linkedin, który jest dla biznesu. Mamy Twittera, który skutecznie wypełnia luki między sieciami społecznościowymi. Pozostaje więc trochę przestrzeni na serwisy dla niszowych społeczności ale czy jest jeszcze miejsce na kolejną dużą społecznościówkę?

Jeśli Google faktycznie ma coś pokazać podczas SXSW to może się to odbyć dzisiaj podczas imprezy jaką współorganizuje z ACLU o godzinie 9:00 PM CDT

Aktualizacja

Google trochę studzi emocje twierdząc, że dziś nie będzie nic pokazywać dziś podczas SXSW (szkoda). Co oczywiście nie oznacza, że nie powstaje serwis społecznościowy tej firmy.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu