Świat

Cztery polskie projekty w półfinale ogólnoświatowego konkursu World Summit Award

Jan Rybczyński
Cztery polskie projekty w półfinale ogólnoświatowego konkursu World Summit Award
Reklama

W wielkim, odbywającym się co dwa lata konkursie World Summit Award, w którym biorą udział wszystkie państwa będące członkiami ONZ, a takich państw je...

W wielkim, odbywającym się co dwa lata konkursie World Summit Award, w którym biorą udział wszystkie państwa będące członkiami ONZ, a takich państw jest obecnie 193, spośród 5000 projektów wybrano półfinałowe 400 pozycji. Aż cztery z nich to polskie projekty, które mają szansę na zwycięstwo. A to jest jak najbardziej w zasięgu naszych możliwości- Polacy dwukrotnie wygrali WSA, w 2003 i 2009 roku.

Reklama

Selekcji projektów dokonało 48 osobowe, międzynarodowe jury. Docenili oni między innymi cztery polskie projekty:

KinecTranslator.com

Projekt umożliwia automatyczne tłumaczenie języka migowego na język mówiony. W tym celu został wykorzystany kontroler Kinect Microsoftu, który dzięki dwóm kamerom i wiązkom światła podczerwonego pozwala śledzić poruszanie się przegubów, w tym wypadku dłoni, palców i całych rąk. Projekt bez wątpienia ułatwia komunikację z osobami niesłyszącymi, przede wszystkim tym, które językiem migowym nigdy się nie posługiwały, a to z kolei może znacznie poprawić komfort osób niesłyszących, a tych na świecie jest 70 milionów. Za projekt odpowiada Przemek Kuśmierek odpowiedzialny za stronę migam.pl. Stronę projektu można znaleźć tutaj. Lubię gdy technologia ułatwia najważniejsze dla nas czynności, do których bez wątpienia należy komunikacja.

OVL Online Courses

Jest to platforma pozwalająca zarówno prowadzenie kursów przez osoby biegłe w danym temacie osoby, jak i oczywiście uczestniczenie w kursach osób chętnych doskonalić swoje umiejętności zawodowe czy po prostu chcących nauczyć się czegoś nowego. Przeciwieństwie do Lynda.com, OVL Online Courses nie ogranicza się do tematów technologicznych i obsługi programów. Zamiast modelu subskrypcyjnego, OVL przyjmuje rolę wydawcy, który pomaga zrealizować dany kurs oraz oraz ustalić jego przystępną cenę, biorąc na siebie problemy techniczne, w zamian biorąc 50% zysków z kursu, co na rynku wydawniczym jest raczej niewielkim procentem. Dla chcących uczestniczyć w kursach cenna może okazać się możliwość konsultacji na żywo z osobą prowadzącą projekt. Pierwszy kurs o tytule "Electronic Music Production" ma na koncie 1000 uczestników i wiele pozytywnych recenzji z całego świata.


Osobiście bardzo cenię sobie kursy elektroniczne. Jeśli właściwie zrealizowane, pozwalają ogarnąć nowy temat wielokrotnie szybciej, niż przebijając się przez setki stron wygooglowane w internecie. Im więcej projektów tego typu, tym lepiej. Tym bardziej cieszy, że Polacy też mają coś do powiedzenia w tym temacie.

PricePanorama.com

PricePanorama jest narzędziem do monitorowania cen i dostępności produktów w internecie skierowanym przede wszystkim do odbiorców biznesowych, chociaż w przyszłości planowana jest również aplikacja mobilna dla klientów końcowych. Od konkurencji projekt odróżnia chęć monitorowania całości rynku, a nie tylko zleconych kategorii. Początkowo produkt skupi się na rynku polskim, ale w planach są również inne kraje europejskie jak również wykroczenie poza granice Europy. Projekt może być cennym źródłem informacji, dającym dostęp do historii zmian cen czy dostępności różnych produktów, ułatwiającym dopracowanie strategii cenowej.


Reklama

MindTheKids.me

Niezależny wydawca książek i aplikacji edukacyjnych dla dzieci. W portfolio MindTheKids znajduje się 20 książek i cztery aplikacje dla iOS. Jedną z serii książek i aplikacji jest Jak narysować - "How to Draw", która uczy dzieci krok po kroku jak narysować samolot, psa czy kota, demonstrując jak stawiać kolejne kreski. Projekt jest także zwycięzcą Startup Fest 2011. Sam bardzo cenię aplikacje edukacyjne, które potrafią zająć mojego syna, najlepiej ucząc go przy tym przydatnych umiejętności, oprócz ćwiczenia samego refleksu. Rysowanie jest jedną z nich. Więcej znajdziecie na stronie wydawcy.


Reklama

Dalszy etap konkursy nastąpi 29 sierpnia w Talinie, gdy wyłoniona zostanie czterdziestka projektów - po pięć z każdej kategorii. Finaliści udadzą się do Sri Lanki, gdzie 23 października zostanie wyłoniony zwycięzca konkursu. Pozostaje życzyć polskim ekipom sukcesu, szczególnie, że projekty wydają się być naprawdę wartościowe i godne uwagi. Oby dotarli jak najdalej.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama