Dokładnie 40 lat temu powstał pierwszy mikroprocesor dostępny komercyjnie - Intel 4004. Wedle dzisiejszych standardów jego możliwości były skromne. Dz...
Czterdziestolecie pierwszego komercyjnie dostępnego mikroprocesora - Intel 4004
Dokładnie 40 lat temu powstał pierwszy mikroprocesor dostępny komercyjnie - Intel 4004. Wedle dzisiejszych standardów jego możliwości były skromne. Działał z taktowaniem 740 kHz, posiadał zbiór 46 rozkazów a zbudowany był z 2300 tranzystorów. Jednym z pierwszych urządzeń wykorzystujących ten mikroprocesor był kalkulator marki BUSICOM. Biorąc pod uwagę, że dzisiejsze procesory są 350 000 razy wydajniejsze, Intel 4004 nie robi na nas większego wrażenia, jednak to właśnie od tego rodzaju układów rozpoczęła się rewolucja technologiczna, której jesteśmy świadkami dzisiaj.
Już w 1978 roku pierwszy raz mikroprocesor trafił do urządzenia o zastosowaniu typowo domowym - do pralki. Dzisiaj mikroprocesory są niemal wszędzie: w samochodach, przenośnych odtwarzaczach, telefonach, mikrofalówkach i setkach innych, niepozornych sprzętów. Nas najbardziej interesuje ewolucja mikroprocesorów w komputerach osobistych. A postęp naprawdę robi wrażenie.
Procesory Intel z serii Core drugiej generacji zbudowane są z blisko miliarda tranzystorów (w porównaniu do 2300), każdy z tych tranzystorów zużywa pięć tysięcy razy mniej energii, a cena każdego z nich zmalała 50 000 razy. Wszystko dzięki prawu Moore'a, które mówi, że liczba tranzystorów, ale również ich gęstość, podwaja się co mniej więcej 2 lata. Właśnie dzięki temu obecne mikroporcesory są nawet 350 000 razy wydajniejsze, niż te sprzed 40 lat.
Gdyby gęstość się nie podwajała, a jedynie rosła ich liczba, to znaczy proces produkcyjny nie zmieniłby się od 1971 orku, to obecne procesory zajmowałby powierzchnię ok 21 metrów kwadratowych, a roczny rachunek za prąd swpowodowany działaniem takiego komputera przekraczałby 100 000 Euro.
Chyba nikt nie jest w stanie wyobrazić sobie jak będzie wyglądał mikroprocesor, lub to co go zastąpi, za kolejne 40 lat.
W ciągu następnych 40 lat postęp technologiczny przewyższy całą innowacyjną działalność, jaka miała miejsce przez minione 10 000 lat ludzkiej historii
tak skomentował nadchodzące zmiany Justin Rattner, główny dyrektor ds. technologii w firmie Intel.
Myślę, że wszyscy czytelnicy Antyweb, a więc osoby świadome, jak bardzo zmieniło się nasze życie dzięki rozwojowi technologii, cieszą się, że mikroprocesory i komputery, które dzięki nim działają, stały się powszechne i łatwo dostępne.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu