Moje przemyślenia

Czas na smartfony Samsunga z Windows Phone 8. Czym zaskoczą nas Koreańczycy

MS
Maciej Sikorski
5

Konflikt między Apple i Samsungiem już od dłuższego czasu przyciąga uwagę całej branży IT. Zwłaszcza, gdy dochodzi do kolejnych rozpraw w sądach na całym świecie lub gdy ogłaszane są interesujące wyroki. Okazuje się, iż przedmiotem dyskusji w wojnie patentowej mogą być nie tylko urządzenia, które zn...

Konflikt między Apple i Samsungiem już od dłuższego czasu przyciąga uwagę całej branży IT. Zwłaszcza, gdy dochodzi do kolejnych rozpraw w sądach na całym świecie lub gdy ogłaszane są interesujące wyroki. Okazuje się, iż przedmiotem dyskusji w wojnie patentowej mogą być nie tylko urządzenia, które znalazły się już na rynku, ale też sprzęt figurujący jedynie w dokumentach. Tak się stało w przypadku smartfonów Odyssey i Marco ze stajni Samsunga. Co wyróżnia te modele? Przede wszystkim to, iż współpracują z Windows Phone 8.

Walka na drodze sądowej sprawiła, iż światło dzienne ujrzały dokumenty, które wcześniej dostępne były jedynie w firmowym obiegu. To z pewnością miła informacja dla wszystkich analityków i dziennikarzy technologicznych. Samsung "pochwalił się" w sądzie, iż pracuje nad dwiema słuchawkami, na pokładzie których znajdzie się mobilny system Microsoftu. Nie jest to nowa informacja, ponieważ już od kilku tygodni wiadomo, że Samsung i gigant z Redmond pokażą jesienią coś nowego, ale do tej pory nie można było sprecyzować, ile smartfonów zobaczymy na rynku i co dokładnie znajdziemy na ich pokładzie. Teraz sprawa zaczęła się klarować.

Oba modele bazują na platformie Qualcomm MSM8960 z dwurdzeniowym procesorem o taktowaniu 1,5 GHz. Model Odyssey zostanie wyposażony w wyświetlacz o przekątnej 4,65 cala (Super AMOLED w rozdzielczości HD), aparat 8 Mpix (plus przedni aparat 2 Mpix do wideorozmów) oraz chip NFC. Z kolei model Marco ma otrzymać 4-calowy ekran Super AMOLED w rozdzielczości WVGA oraz aparat 5 Mpix. Smartfony mają posiadać moduł LTE i prawdopodobnie pojawią się na rynku w IV kwartale bieżącego roku. Ciężko stwierdzić co jeszcze znajdzie się na pokładzie tych urządzeń, w jakich państwach trafią one do sprzedaży i ile przyjdzie za nie zapłacić. Wiemy już jednak, że Samsung poważnie podchodzi do tematu i przygotował nawet flagowca z WP8 (bo chyba można tak określić model Odyssey).

Zaprezentowane informacje zapewne będą tematem niejednej dyskusji w firmach, stanowiących konkurencję Samsunga. Swoje słuchawki z platformą Windows Phone 8 zapowiadają przecież m.in. Huawei, Nokia i HTC. Każda z tych firm wiąże spore nadzieje z mobilnym OS Microsoftu i każda zapewne obawia się starcia z Samsungiem. Skoro Koreańczykom udało się odnieść sukces ze smartfonami współpracującymi z Androidem, to dlaczego nie mieliby osiągnąć dobrych wyników sprzedaży z popularnymi "okienkami"?

Foto: 1

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

sądWindows Phone 8