Gry

Okiem analityków: Cyberpunk 2077 trafi na rynek już w przyszłym roku

Kamil Świtalski
8

Cyberpunk 2077 od CD PROJEKT RED to niewątpliwie jedna z najbardziej wyczekiwanych gier wideo, jakie w najbliższym czasie mają trafić na rynek. Po trzecim Wiedźminie studio wyrobiło sobie na tyle dużą renomę, że nie wydaje mi się, by porównanie hype'u do tego, który towarzyszył oczekiwaniom na Red Dead Redemption 2 było jakimś nadużyciem. Jeżeli liczycie na konkrety prosto od twórców, to... no muszę was rozczarować. Dzisiejsze rewelacje pochodzą z raportu przygotowanego przez Dom Maklerski Vestor.

Jeżeli wierzyć ich analizom, premiera Cyberpunk 2077 w 2019 roku jest jak najbardziej realna — a dokładniej rzecz ujmując, w ostatnim kwartale przyszłego roku. Analitycy widzą ogromny potencjał w grach wysokobudżetowych, z tzw. segmentu triple A:

Świetny debiut gry Red Dead Redemption 2 w październiku (sprzedaż brutto USD 725m w 3dni) pokazuje naszym zdaniem rynkowy potencjał tytułów AAA takich jak Cyberpunk 2077 – w tym świetle nasze założenia sprzedaży 19m egz. w premierowym kwartale wydają się konserwatywne. Bazując na naszych prognozach 2018-2020p, CDR jest wyceniany na średniocyklicznym P/E 17.2x (7% dyskonta do globalnych producentów gier premium). Podnosimy rekomendację dla CD Projektu z Neutralnie do Kupuj, 12M TP PLN 202 (poprzednio PLN 228).

Zobacz: Cyberpunk 2077 ma szanse być lepszą grą od Wiedźmin 3

Cyberpunk 2077 vs RDR2: Utrzymujemy założenie debiutu w 4Q19, sprzedaż 19m egz. w kwartale premiery i przychody PLN 1.9mld (USD 525m). Na telekonferencji zarząd potwierdził, że jakość pozostaje dla CDR absolutnym priorytetem i Cyberpunk 2077 będzie nie mniej dopracowanym projektem niż RDR2. Dla porównania – sprzedaż RDR2 (brutto) wyniosła USD 725m w 3 dni od premiery, 15m egz. w 8 dni od premiery i 17m egz. w 12 dni (dane Take Two). Gra wyszła tylko na konsole PS4/XboxOne. W tym świetle, nasze prognozy dla CP2077 wyglądają konserwatywnie – gra wyjdzie równocześnie na PC i konsole. Do tego uważamy, że świat Cyberpunk / sci-fi powinien być bardziej popularny wśród graczy niż tematyka Dzikiego Zachodu.

Zobacz: CD Projekt RED udostępnia gameplay Cyberpunk 2077!  

Zestawienie Cyberpunk 2077 z RDR2 nie jest tutaj przypadkowe — w obu przypadkach mowa o tytułach z najwyższej półki. Otwarte światy i najwyższa jakość są wspólnym mianownikiem dla obu tych tytułów — dlatego raczej nikt nie powinien być zdziwiony, że to właśnie hit Rockstara posłużył temu zestawieniu. Jeżeli jednak mam być szczery, to... wątpię by gra, mimo bycia całkowicie grywalną już w sierpniu, trafiła na rynek tak szybko. Ale kto wie? Wolałbym się jednak pozytywnie zaskoczyć, niż gorzko rozczarować, dlatego sam specjalnie się tymi analizami nie ekscytuję i cierpliwie czekam na kolejne wieści od CDP.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu