Smartfony z wariacją na temat Androida - Cyanogenem to nie tylko dowód na to, że na Google ten system się nie kończy, ale również szansa dla innych pr...
Smartfony z wariacją na temat Androida - Cyanogenem to nie tylko dowód na to, że na Google ten system się nie kończy, ale również szansa dla innych producentów oprogramowania na popularyzowanie swoich rozwiązań. Microsoft trzymający się wciąż polityki eksternalizacji do innych ekosystemów nie tylko tworzy świetne jakościowo aplikacje dla iOS oraz Androida, ale również stara się zintegrować usługi własne z konkurencyjnymi platformami. Natomiast użytkownicy smartfonów z Cyanogenem mogą być szczególnie zadowoleni.
Jednym z ciekawszych elementów ekosystemu Microsoftu jest Cortana, która od całkiem niedawna jest projektem wieloplatformowym. Użytkownicy Androida nie mogą liczyć na tak szeroki wachlarz funkcji jak posiadacze smartfonów z Windows Phone / Windows 10 Mobile. Nie wspominając już o iOS, którego szczelne zamknięcie przez Apple powoduje, że nie doczekamy się funkcji, które w choćby minimalnym stopniu ingerują w kwestie typowo systemowe. Cyanogen natomiast pozwala na odrobinę więcej jak Android i można śmiało powiedzieć, że obecnie stoi on na równi z "rodzinną" platformą Cortany.
Od asystenta w urządzeniu mobilnym oczekuję przede wszystkim tego, że dzięki niemu wiele rzeczy wykonam za pomocą głosu/słuchawek. Średnio interesuje mnie jedynie wyszukiwanie konkretnych fraz, czy proste polecenia. Cortana w Cyanogen OS od teraz posiada bogatszy pakiet funkcji niż wcześniej, pozwalający użytkownikom na wykonanie większej liczby operacji bez wyciągania choćby telefonu z kieszeni. Oczywiście - wszystko to odbywa się cały czas w obcych dla nas językach - Cortana w dalszym ciągu omija Polskę szerokim łukiem i trudno powiedzieć, kiedy jej brak dla nas się zakończy. Sądząc po sugestywnej ciszy w tej kwestii... mogę strzelać, że nieprędko.
Nowy CyanogenMod to nie tylko poprawki, ale i nowe funkcje Cortany - ta jest jeszcze bardziej zintegrowana z systemem i pozwala na wiele, wiele więcej. Asystentka potrafi sterować między innymi kontrolkami obsługiwanych interfejsów sieciowych, aktywować tryb uśpienia urządzenia, wyłączyć je, a ponadto - dużo lepiej rozumie polecenia, które już wcześniej były obecne w CyanogenOS. Przyznajcie, że w kwestii rozszerzenia funkcji kluczowych usług Microsoftu na inne platformy dzieje się dużo więcej, niż w przypadku... Windows 10 Mobile.
To może irytować
Ale tylko osoby, które cały czas czekają na jakiekolwiek poważniejsze kroki Microsoftu odnośnie Windows 10 Mobile. Jak na razie... jest odrobinę dziwnie. Po aktualizacji firmware'u dla Lumii 950/950XL system zachowuje się nieco lepiej, czas pracy baterii wydłużył się, ale kilka problemów pozostało. Nowe okienka odroczono dla starszych urządzeń do "początku przyszłego roku" - nie wiadomo jednak, który to będzie miesiąc i niewykluczone, że uaktualnienia zaczną się dopiero od lutego. Nie są zatem bezzasadne stwierdzenia, że Microsoft nie obdarza swoich kluczowych (biorąc pod uwagę wybór platformy) klientów odpowiednio dużym zainteresowaniem. Choć biorąc pod uwagę to, jak kształtuje się polityka giganta od pewnego czasu... trudno się temu dziwić.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu