Motoryzacja

Cupra Ateca wygląda jeszcze lepiej i nadal oferuje 300 KM

Kamil Pieczonka
Cupra Ateca wygląda jeszcze lepiej i nadal oferuje 300 KM
6

Cupra, czyli marka wydzielona z Seata, która zajmuje się produkcją aut o sportowym charakterze, pokazała odświeżoną odsłonę modelu Ateca. Crossover, który przeszedł niedawno lifting, wygląda teraz jeszcze nowocześniej, choć technicznie zmienił się tylko nieznacznie.

Cupra Ateca - sportowy i SUV można połączyć

Cupra Ateca to doskonały dowód na to, że słowa sportowy i SUV można wypowiedzieć w jednym zdaniu. Auto jest całkiem pokaźnych rozmiarów, ale wszystkie elementy designu i napęd sprawiają, że daje również całkiem sporo frajdy z jazdy. Silnik pozostał bez zmian, to dwulitrowa, turbodoładowana jednostka (2.0 TSI) o mocy podniesionej do 300 KM i oferująca 400 Nm w połączeniu z siedmiostopniową przekładnią DSG. Napęd przekazywany jest na wszystkie 4 koła, dzięki czemu sprint do 100 km/h trwa zaledwie 4,9 sekundy, a licznik zatrzymuje się nieco poniżej 250 km/h. Dynamiki temu modelowi z pewnością nie zabraknie, choć szkoda, że Seat nie pokusił się o jakiś bonus w porównaniu do pierwotnej wersji.

Jeśli zaś chodzi o sam wygląd, to lifting dotknął przede wszystkim zewnętrznych elementów, które najłatwiej jest wymienić. Mamy więc nowy kształt zderzaka, grill, większe wloty powietrza oraz nowe lampy z innym kształtem świateł do jazdy dziennej. Podobne zmiany są również w tylnej części nadwozia, gdzie zmieniony kształt ma dyfuzor w tylnym zderzaku, pojawiły się nowe lampy z dynamicznymi kierunkowskazami, a wydech z czterema końcówkami dostarczony został przez firmę Akrapovic. Całości dopełniają 19 calowe felgi i liczne wstawki w kolorze miedzi, które są znakiem rozpoznawczym marki Cupra.

Cupra Ateca - wnętrze bez większych zmian

W środku zmiany są jeszcze bardziej kosmetyczne, deska rozdzielcza została taka sama, choć teraz mamy już wirtualne zegary wyświetlane na ekranie o przekątnej 10,25 cala. Natomiast w konsolę środkową wbudowany jest wyświetlacz systemu inforozrywki o przekątnej 9,2 cala z zaktualizowaną wersją oprogramowania. Dzięki temu lepiej ma ona sobie radzić z rozpoznawaniem mowy, obsługą Android Auto i Apple Car Play, a także współpracować z aplikacją Cupra Connecta, która pokazuje między innymi lokalizację auta, pozwala na jego zdalne otwarcie/zamknięcie czy informuje o przekroczeniach prędkości.

Korzystając z liftingu Cupra wprowadziła też do Ateci szereg nowych systemów bezpieczeństwa, między innymi wykrywanie pieszych i rowerzystów połączone z automatycznym hamowaniem czy systemy monitorowania okolic auta, które pozwalają uniknąć potrącenia lub uderzenia w inne auto np. podczas manewrowania na parkingu. Samochód ma być dostępny w cennikach Seata od sierpnia, a do pierwszych klientów trafi po wakacjach. Nie znamy jeszcze ceny, ale biorąc pod uwagę, że obecna wersja kosztuje niewiele poniżej 200 000 PLN, to pewnie nowy model ten pułap cenowy przekroczy.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu