SpaceX

Crew Dragon wraca na Ziemię za 2 tygodnie, NASA podała datę

Kamil Pieczonka
1

Gdy kapsuła Crew Dragon zadokowała pod koniec maja do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, nie było jeszcze wiadomo jak długo potrwa jej misja. Mogło to być 2 tygodnie, a mogło i kilka miesięcy. Wygląda na to, że misja zakończy się po nieco ponad 2 miesiącach, 2 sierpnia.

Crew Dragon wróci na Ziemię 2 sierpnia

Długość trwania misji o kodowej nazwie DM-2 (Demonstration Mission 2) była uzależniona od wielu czynników. Najważniejszym z nich było zachowanie się kapsuły zadokowanej do ISS. Największe obawy dotyczyły paneli słonecznych z dodatkowego modułu, które dostarczają zasilanie. Okazało się jednak, że znoszą one kosmiczne trudy znacznie lepiej niż spodziewali się inżynierowie NASA i SpaceX, dlatego astronauci mogli zostać dłużej. W tym czasie wcale się nie nudzili, Bob Behnken zaliczył kilka spacerów kosmicznych, w trakcie których wymienił starzejące się baterie na zewnątrz stacji.

DM-2 to jednak nadal misja demonstracyjna, która ma potwierdzić możliwości kapsuły Crew Dragon, a to można będzie ocenić dopiero jak wróci na Ziemię. Co więcej musi się to odbyć przynajmniej na 6 tygodni przed kolejną planowaną misją, która ma mieć miejsce w połowie września. Dlatego raczej nikogo nie  powinien dziwić fakt, że Jim Bridenstine, szef NASA, potwierdził, że Crew Dragon odłączy się od stacji 1 sierpnia, a wyląduje w Oceanie Atlantyckim następnego dnia.

Podobnie jak ze startu i dokowania, tak i z odłączenia i lądowania będzie prowadzona relacja wideo, którą będzie można oglądać na kanale SpaceX oraz NASA. Za wcześnie jednak jeszcze na określenie dokładnych godzin, wszystko będzie zależało od pogody. Szczególnie na Atlantyku w miejscu lądowania, skąd specjalny statek będzie musiał wyłowić kapsułę po wodowaniu. Crew Dragon teoretycznie mógłby samodzielnie wylądować na lądzie dzięki silnikom Super Draco, ale NASA uznała ten sposób za zbyt niebezpieczny. Jak tylko pojawią się dokładniejsze informacje o terminie powrotu, z pewnością was poinformujemy.

Kolejna misja Crew Dragona już w połowie września

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w drugiej połowie września możemy spodziewać się kolejnej załogowej misji. Rakieta nośna jest już niemal gotowa, podobnie jak całkiem nowa kapsuła, która zabierze 4 astronautów na już znacznie dłuższą misję na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

źródło: Twitter

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu