Microsoft

A jednak! Będzie Cortana w głośniku. I to nie byle jakim, bo od harman / kardon

Jakub Szczęsny
A jednak! Będzie Cortana w głośniku. I to nie byle jakim, bo od harman / kardon
14

W zeszłym tygodniu Microsoft ujawnił sporo swoich planów na podbój domów za pomocą swojej wirtualnej asystentki. W ramach HomeHub, zewnętrzni producenci sprzętów będą mogli skorzystać z Cortany jako technologii, za pomocą której będą w stanie kontrolować nie tylko bazowy sprzęt, ale również inne, obsługiwane przez asystentkę. Nie musieliśmy długo czekać na kolejną porcję informacji - już teraz wiemy, że pierwsze takie urządzenie zobaczymy od harman / kardon.

Wyżej wspomniany HomeHub był już opisywany na łamach Antyweba. Niecałe dwa miesiące temu wskazywałem na to, że prawdopodobnie będzie to rozwiązanie pozwalające na zaprowadzenie Cortany do inteligentnego domu.

Microsoftowi brakowało czegoś, co mogłoby spoić wszystkie urządzenia – nawet dla różnych platform, bo warto wiedzieć, że akurat asystentka głosowa Microsoftu jest otwarta i dla iOS i Androida, przy czym w pierwszym przypadku Cortana cierpi głównie z powodu ograniczeń systemowych oprogramowania Apple. Niemniej jednak, w Sieci pojawiło się coś, co może wznowić jakiekolwiek przypuszczenia dotyczące rozwoju platformy komunikacji głosowej Microsoftu.

I rzeczywiście, HomeHub okazał się być tym, co zakładaliśmy. To rozwiązanie pozwoli na zaprowadzenie Cortany do domów z pomocą urządzeń firm trzecich. Bardzo obiecującym jest niedawno zawiązane partnerstwo giganta z Intelem, mające na celu ułatwienie innym producentom tworzenie sprzętów współpracujących z HomeHub. Oczywiście, elementami tej technologii będą nie tylko głośniki, ale i komputery, telewizory oraz telefony komórkowe. Niewykluczone, że HomeHub obejmie również inne sprzęty IoT.

I w tym momencie do głosu dochodzi harman / kardon. Firma opublikowała w sieci teaser swojego nowego urządzenia, które do złudzenia przypomina Amazon Echo (Dot?), jednak podstawową różnicą jest wykorzystywana technologia. W filmie pokazowym słychać Cortanę, a na górnej części głośnika pojawia się interaktywny wyświetlacz prezentujący identyfikację wizualną asystentki. Według harman / kardon, głośnik ma łączyć w sobie funkcje inteligentnego domu z doskonałą jakością dźwięku. Na tym etapie nie znamy dokładnej specyfikacji nowego sprzętu, jednak spodziewamy się, że będzie ona co najmniej solidna. Podobnie jest z przewidywaną datą premiery oraz ceną. Pewne jest to, że głośnik pojawi się na rynku w 2017 roku, natomiast co do jego ceny nie wiadomo zupełnie nic. Mogę się jednak założyć, że skoro mowa o tej firmie, trzeba będzie wydać całkiem sporo pieniędzy na taki gadżet.

Jednak dla Polaków, nie cena byłaby największym problemem. Cortana, aby móc działać "na pełnych obrotach", musi być obsługiwana w danym kraju. W każdym innym przypadku, korzystanie z niej jest bezcelowe z powodu braku potrzebnych integracji z rodzimymi usługami. O ile będziemy w stanie korzystać z prostych funkcji Cortany w takim głośniku, nie zamówimy z jej pomocą stolika, ani nie zapytamy o status przesyłki. Co gorsza, Microsoft raczej nie kwapi się, aby zaprowadzić tę asystentkę na nasz rynek.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Cortana