4

Twórcy największych przeglądarek łączą siły by ułatwić pracę webdeveloperom

chrome flags chrome 86
Brak zgodności między przeglądarkami i wyświetlanie treści inaczej w każdej z nich od lat irytuje twórców stron internetowych. Tegoroczna inicjatywa #Compat2021 ma nadzieję to zmienić!

Zgodność między kolejnymi przeglądarkami od lat przyprawia webdeveloperów o ból głowy. Jeszcze kilkanaście lat temu – kompletnie wolna amerykanka. Teraz jest znacznie lepiej, bo udało się sporą część elementów ustandaryzować. I faktycznie – nie jest tak źle jak dekadę czy półtorej dekady temu, ale nie oznacza to jednak, że jest idealnie. Twórcy największych przeglądarek robią jednak co tylko w ich mocy, aby to zmienić. Wczoraj Microsoft ogłosił #Compat2021 — nową inicjatywę, która ma na celu zadbać o lepszą kompatybilność między przeglądarkami.

#Compat2021 – nowa inicjatywa, która ma na celu poprawienie zgodności między najpopularniejszymi przeglądarkami

#Compat2021 to przedsięwzięcie w którym biorą udział twórcy najpopularniejszych przeglądarek internetowych. Ich celem jest wprowadzenie zmian w oprogramowaniu, które pozwoli usprawnić pracę twórców stron internetowych. Nadchodzące nowości mają zadbać o to, aby strony niezależnie od tego jakie oprogramowanie wybiorą użytkownicy, wyświetlały się identycznie. Ze szczególnym uwzględnieniem poprawy pięciu elementów: CSS Flexbox, CSS Grid, position: sticky, aspect-ratio oraz CSS transforms. Dlaczego właśnie na nich?

Według badań przeprowadzonych na Google’s Developer Satisfaction oraz Developer Needs Assessment oraz wyników MDN Browser Compatibility Report w ubiegłych latach, to właśnie one stwarzają twórcom najwięcej problemów, zmuszając ich do dodatkowej pracy nad wariantami przeznaczonymi silnikom Chromium oraz WebKit.

Oczekiwania związane z programem #Compat2021 są ogromne — właściwie… każdej ze stron. Ambicje są takie, aby do końca roku udało się ujednolicić silniki i ułatwić pracę twórcom. Jak to wypadnie w praktyce – czas pokaże. Progres ma być na bieżąco udostępniany na blogu web.dev.