Nie zawsze kupując nowy telefon pozbywamy się starego i zdarza się, że takie urządzenia lądują na dnie szuflady. Po pewnym czasie niezbyt opłacalna jest jego sprzedaż, a przecież można go wykorzystać na wiele sposobów. Oto one.
Domowy telefon (internetowy)
Możliwości smartfonów pozwalają z nich korzystać nawet bez obecności karty SIM w slocie, jeśli urządzenie posiada łączność z Siecią za pośrednictwem Wi-Fi. Taki wariant oczywiście bierzemy pod uwagę, jeżeli nie chcecie ponosić dodatkowych kosztów, nawet kilku czy kilkunastu złotych miesięcznie za dodatkowy numer, by smartfon był niezależny od domowego Wi-Fi.
W obydwu przypadkach smartfon może pełnić rolę domowego telefonu, na którym mogą być zainstalowane komunikatory obsługujące rozmowy audio i wideo przez Internet. To taka zapasowa opcja, gdyby coś niedobrego stało się z naszym telefonem albo nawet spotkała go tak prozaiczna sprawa jak rozładowana bateria.
Ładowanie smartfona z mocą 200 W? To przecież nie samochody elektryczne
Dla wielu smartfonów można znaleźć stacje dokujące, które będą zapewniały łatwy dostęp i stałe zasilanie. Takowe nie jest oczywiście wskazane 24/h, więc tutaj można skorzystać z powtarzanej online rady z inteligentnym gniazdkiem, które działa na podstawie harmonogramu włączania i wyłączania ładowania.
Przenośna konsola do gier
App Store i Google Play są pełne różnorakich gier - tych mniej i tych bardziej zaawansowanych i wymagających, a także darmowych i płatnych tytułów. Wybór jest gigantyczny, a duża część z nich nie ma zawyżonych wymagań, jeśli chodzi o wydajność naszych urządzeń. Zamiast zużywać energię i akumulator w naszym podstawowym smartfonie, możemy wybrać starsze urządzenie, które posłuży jako przenośna konsola. Jeśli będzie służyć tylko do tego, a w tle nie będą działały żadne inne procesy, to i sama rozgrywka potrwa dłużej na jednym ładowaniu, a my nie będziemy zmuszeni do często ładowania osobistego smartfona nr 1.
Uniwersalny pilot
Niektóre modele smartfonów wyposażone są w port podczerwieni, który przy użyciu odpowiedniej aplikacji może pozwolić na zdalne sterowanie urządzeniami RTV w naszym domu. Większy stopień personalizacji może uczynić z niego jeszcze wygodniejszy w obsłudze pilot, niż ten klasyczny, z którego korzystacie. Druga strona medalu jest też taka, że dużą liczbą usług możemy sterować zdalnie np. YouTube'em, Netfliksem czy Spotify - za pomocą wewnętrznego systemu lub z użyciem takich technologii jak Chromecast (dostępny na Androidzie i iOS-ie) oraz AirPlay (dostępny na iPhone'ach). W przypadku przeglądania i ustalania kolejki odtwarzania filmików czy utworów takie centralne, nie osobiste urządzenie może się sprawdzić naprawdę dobrze.
Zapasowy telefon
Jedna z najbardziej oczywistych propozycji, ale nie każdy ją bierze pod uwagę i później dochodzi do sytuacji, w której znajomi wypytują inne osoby o stary telefon do pożyczenia na czas naprawy lub do momentu kupna nowego. Jeżeli posiadasz stary telefon, upewnij się, czy jest sprawny, naładuj od czasu do czasu baterię, bo nigdy nie wiadomo, czy nie przyjdzie Ci on z pomocą, gdy główny smartfon odmówi posłuszeństwa.
Smartfon z największą wyspą na aparaty – i to taką, która mnie nie razi
Wszystkomający odtwarzacz muzyczny
Nie jestem zwolennikiem słuchania muzyki w podróży (krótszej czy dłuższej) ze smartfona, choć oczywiście nie da się tego uniknąć. Wynika to przede wszystkim ze swobody i komfortu, ponieważ nie potrzebujemy żadnego dodatkowego urządzenia, ale jeden aspekt od zawsze odgrywał dla mnie pierwszorzędną rolę: zużycie akumulatora. Nie raz zdarzyło mi się dotrzeć na miejsce z konkretnym ubytkiem energii, ponieważ na trasie korzystałem z multimediów, a dobrze wiemy, że ciągłe podłączanie powerbanka nie jest komfortowym rozwiązaniem. Dla spokoju można sięgnąć po starszy telefon, zainstalować na nim aplikacje od takich usług jak Spotify, TIDAL, Deezer czy Apple Music, a także aplikacje od podcastów, wyposażyć go w dodatkową pamięć relatywnie niedużym kosztem (ceny kart pamięci na promocji bywają naprawdę niskie).
Kamerka internetowa
Jeśli nie posiadacie kamerki internetowej, a jej zakup to w tej chwili zbyt duży wydatek, to dzięki odpowiednim programom będzie można (prawdopodobnie) wykorzystać obecną w smartfonie kamerkę, którą podłączymy do dowolnego komputera i swobodnie ją ustawimy. Upewnijcie się tylko, czy Wasz model będzie mógł pełnić rolę kamerki i sprawdźcie, jakie oprogramowanie będzie do tego potrzebne.
Przenośne studio muzyczne
Na takim telefonie możemy mieć zainstalowane wszystkie programy, które są przydatne do tworzenia muzyki - dyktafon, miernik natężenia dźwięku, metronom czy stroik oraz aplikacje z samplami poszczególnych instrumentów. Jeżeli dołożymy do tego zestaw iRig będziemy mogli podpiąć nasz instrument bezpośrednio do smartfona, a dzięki specjalnej aplikacji, będzimy mogli nie tylko grać, ale i nagrywać nasze ścieżki z różnymi kombinacjami wzmacniaczy i efektów. Specjalna aplikacja do montażu dźwięku pozwoli zamienić nasz smartfon w przenośne studio nagrań. (autor porady: Krzysztof Rojek)
Najlepsze smartfony 2020 roku – jakie wydarzenia i trendy były najwazniejsze
Obiekt nauki i eksperymentów
Nie każdy oczywiście będzie chętny do takich działań, ale jeśli mielibyście sprawdzać swoje siły jako deweloperzy czy hakerzy, albo po prostu macie ochotę rozkręcić jakiś telefon i przekonać się, czy dacie radę złożyć go z powrotem, to przecież nieużywany przez nikogo egzemplarz będzie najlepszym obiektem prób i błędów.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu