Świat

Co można zrobić z budką telefoniczną? Zamienić ją w hotspota. Genialne w swej prostocie

Kamil Mizera
Co można zrobić z budką telefoniczną? Zamienić ją w hotspota. Genialne w swej prostocie
22

Budki telefoniczne. Kiedy je widzę, zawsze nachodzi mnie nostalgia za czasami, kiedy kupowało się karty telefoniczne, aby móc „swobodnie” zadzwonić z miasta. Teraz zastanawiam się, kto tego w ogóle jeszcze używa i czy nie lepiej byłoby je wszystkie po prostu pousuwać? Otóż nie! Bo, przy odrobinie kr...

Budki telefoniczne. Kiedy je widzę, zawsze nachodzi mnie nostalgia za czasami, kiedy kupowało się karty telefoniczne, aby móc „swobodnie” zadzwonić z miasta. Teraz zastanawiam się, kto tego w ogóle jeszcze używa i czy nie lepiej byłoby je wszystkie po prostu pousuwać? Otóż nie! Bo, przy odrobinie kreatywności, te relikty przeszłości można wprowadzić na nowo w XXI wiek.

Gdy przeczytałem o tym, pierwsze co mi się nasunęło na myśl, to: genialne w swej prostocie. Otóż w Nowym Yorku wpadnięto na świetny pomysł, w jaki sposób przywrócić budki telefoniczne społeczeństwu i zamienić je z punktów kontaktowych kryminalistów oraz publicznych szalet, w użyteczną tkankę miasta. Postanowiono z nich zrobić hotspoty Wi-Fi.

A jednak w urzędach może dziać się coś innowacyjnego. Bo to właśnie w magistracie Wielkiego Jabłka zainicjowano pilotażowy program, który zamienia budki telefoniczne w hotspoty. Na początek program objął 10 miejsc rozsianych po mieście. Firma Van Wagner Communications, do której należy wiele nowojorskich płatnych telefonów zainstalowała specjalne anteny, dzięki którym w odległości około 100 metrów można nawiązać połączenie z Internetem i to za darmo (przynajmniej na razie). Obecnie w tym mieście jest niemal 13 tysięcy budek, które nie działają i które potencjalnie mogłyby zostać zamienione na takie hotspoty. Wszystko będzie zapewne zależało od tego, jak przebiegnie pilotaż, czy budki nie zostaną zniszczone, etc.

Dla mnie jest to przykład, w jaki sposób można wykorzystać zastaną, ale już nieużywaną infrastrukturę miasta i nadać jej nowe oblicze, dostosowując do potrzeb dzisiejszego świata, w którym smartfony i inne urządzenia mobilne korzystające z internetu są powszechnością. Zamiast więc usuwać budki, z których nikt już nie korzysta, można nadać im nowe funkcje i znaczenie. Czekam, aż ktoś wpadnie na podobny pomysł w Polsce.

Fota

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Mobiletelefonwi-fi