Felietony

Czy Windows 8 przyjmie się na tabletach i powtórzy sukces Windows 7? [Infografika]

Jan Rybczyński
Czy Windows 8 przyjmie się na tabletach i powtórzy sukces Windows 7? [Infografika]
12

To jak potencjalni klienci odbierają nowy system operacyjny jeszcze przed jego wprowadzeniem i zaraz po jego premierze, jest bardzo ważne. Microsoft przekonał się o tym w dość bolesny sposób wydając Windows Vista. Przy następcy nie popełnił już tego samego błędu, publicznie udostępnił kilka w wersji...

To jak potencjalni klienci odbierają nowy system operacyjny jeszcze przed jego wprowadzeniem i zaraz po jego premierze, jest bardzo ważne. Microsoft przekonał się o tym w dość bolesny sposób wydając Windows Vista. Przy następcy nie popełnił już tego samego błędu, publicznie udostępnił kilka w wersji systemu jeszcze na etapie testowym. Zbierał uwagi użytkowników. Ludziom spodobało się takie podejście, poczuli, że ktoś ich słucha i ich potrzeby są brane pod uwagę. Windows 7 radzi sobie zdecydowanie lepiej na rynku niż jego poprzednik. Mieliśmy już okazje zapoznać się z wczesną wersją Windows 8. Mając na uwadze jak ważne są opinie przyszłych użytkowników już na tym etapie, warto zobaczyć jak został przyjęty nowy system giganta z Redmond.

Serwis Mashwork zebrał informacje z Twittera i podsumował je w postaci infografiki nawiązującej swoim wyglądem do nowego interfejsu Windows 8 - Metro. W sumie przeanalizowano blisko 66 tysięcy różnych opinii.

Pierwsze wrażenie jest bardzo ważnie, na dodatek można je zrobić tylko raz. Prawie połowa była podekscytowana nowym produktem Microsoftu, a tylko 20% osób było sceptycznych, reszta to sugestie. Oznacza to, że nowy Windows wejdzie na rynek z poparciem pozytywnych reakcji i ma szanse powtórzyć sukces Windowsa 7.

Zupełnie zaskakujące są opinie dotyczące tego, jak sprawdzi się nowy system z Redmond na tabletach i standardowych PC. Do tej pory Windows postrzegany był jako system stricte na komputery personalne i nie odnotował żadnych sukcesów na rynku tabletów mimo, że Microsoft podejmował swojego czasu próby wdrożenia okien właśnie na urządzenia mobilne.

Tymczasem dane zebrane przez Mashwork wskazują na coś zupełnie odmiennego. Porównane zostało ile opinii skupiało się na tabletach a ile na desktopach. 47% tweetnięć dyskutowało o tym jak Windows 8 sprawdzi się na tabletach i niemal wszyscy z tej grupy byli optymistycznie nastawieni do takiego połączenia, za to 53% rozważań dotyczyło nowych okien na PC, i 44% z tej grupy wyrażało obawy czy nowy Windows sprawdzi się na desktopach. Paradoksalnie to również może wróżyć sukces. Na desktopach i laptopach Windows ma bardzo mocną, ugruntowaną pozycję. Mało prawdopodobne, żeby gwałtownie stracił na udziałach w tym rynku. Ludzie z czasem się przekonają do nowego interfejsu lub skorzystają z opcji powrotu do standardowego pulpitu. Wygląda jednak na to, że Windows po raz pierwszy ma naprawdę duże szanse przyjąć się na tabletach.

Tym bardziej, że w dalszej części infografiki, kiedy analizowane były opinie porównujące Windows 8 z obecnie popularnymi systemami mobilnymi: Androidem oraz iOS, to właśnie Windows z interfejsem Metro był uznany za najbardziej interesujący z tej trójki. Tego się nie spodziewałem. W końcu zarówno iOS jak i Android istnieją już w świadomości użytkowników i sprawdziły się w praktyce, tymczasem Win 8 dopiero zadebiutuje w tym segmencie rynku, podczas gdy systemy go poprzedzające poniosły sromotną klęskę w tej dziedzinie.

Spośród nowych funkcji wprowadzonych do systemu, najbardziej oczekiwane jest skrócenie czasu koniecznego do uruchomienia systemu.

Warto obserwować jak poglądy na temat nowych okien Microsoftu będą ulegać zmianie i dyskusje przeniosą się na inne tematy, gdy produkt pojawi się w świadomości zwykłych użytkowników. Powyższe dane zostały zebrane głownie pośród deweloperów i tzw. early adopters.

Zapraszam do obejrzenia infografiki autorstwa Mashwork.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

MicrosoftWindows 8