4

Clipped – czytaj tylko streszczenia najistotniejszych fragmentów z artykułów

Znane nam obecnie czytniki RSS czy też różnego rodzaju agregatory newsów, dostarczają nam treści, które albo sami gromadzimy albo generowane są na podstawie naszych zainteresowań. Są to też zwykle linki do całych artykułów opatrzone wstępem do całego wpisu. Clipped.me to całkiem nowy pomysł na agregator najpopularniejszych newsów w kilku kategoriach, który „wyciąga” z treści newsów […]

clipped

Znane nam obecnie czytniki RSS czy też różnego rodzaju agregatory newsów, dostarczają nam treści, które albo sami gromadzimy albo generowane są na podstawie naszych zainteresowań. Są to też zwykle linki do całych artykułów opatrzone wstępem do całego wpisu. Clipped.me to całkiem nowy pomysł na agregator najpopularniejszych newsów w kilku kategoriach, który „wyciąga” z treści newsów najistotniejsze fragmenty i przedstawia je nam w postaci wypunktowanej listy.

To potrafią aplikacje mobilne, zarówno na Androida jak i iOSa.

screenshot-1357113405050screenshot-1357114312271screenshot-1357114007720

Po wybraniu interesującej nas kategorii wyświetlana jest nam lista najpopularniejszych newsów. Możemy też skorzystać z wyszukiwarki i pobrać listę na podstawie własnych słów kluczowych. Wszystkie wiadomości są przetworzone przez specjalny algorytm, oparty o analizie gramatycznej i statystycznej tekstu i prezentujący newsy w postaci wypunktowanej listy istotnych części całych artykułów.

Nie ma tu żadnych linków do prezentowanych treści jedynie adres serwisu, z którego zostały pobrane. Jeśli chcemy zapoznać się akurat z całym artykułem, musimy skorzystać już z wyszukiwarki. Każdy artykuł możemy udostępnić znajomym, również w „czystej” postaci.

Clipped A Summary

Odnalazłem ten news na stronach CBS News i sprawdziłem przy okazji, jak sprawuje się rozszerzenie do przeglądarek, które pozwala na generowanie takich streszczeń artykułów znalezionych w sieci. Tutaj identycznie wypunktował news, jednak widać, że już gorzej radzi sobie z „wyciąganiem” treści. Widać to już w anglojęzycznych serwisach. Nie próbujcie tego na polskich stronach w wyniku otrzymujemy same „krzaki” w miejscu polskich znaków.

Sony Japan stops production of PlayStation 2   CBS News

Jednak i tak opcja generowania takiego streszczenia na desktopie wydaje mi się mało przydatna, będąc już na stronie wpisu, sam potrafię wyłapać istotne dla mnie fragmenty, żaden algorytm chyba nie zrobi tego za mnie lepiej:). Co do aplikacji mobilnej, jest to już jak najbardziej świetna opcja, kiedy to chcemy szybko prześledzić najnowsze newsy bez konieczności uruchamiania przeglądarki.

Clipped do pobrania w bezpłatnej wersji w:

Google Play
App Store
Chrome Web Store
Bookmarklet