AntywebTV

Co potrafią aparaty i aplikacja Cinema Pro w nowej Sony Xperia 1?

Paweł Winiarski
Co potrafią aparaty i aplikacja Cinema Pro w nowej Sony Xperia 1?
5

Czasy kiedy telefon służył wyłącznie do dzwonienia i pisania SMS-ów minęły już bezpowrotnie. Dziś urządzenie jest na dobrą sprawę mobilnym komputerem, aparatem i kamerą. Sony w swojej nowej Xperii 1 postanowiło dodatkowo zainstalować bardzo ciekawą aplikację do kręcenia filmów - Cinema Pro. Sprawdźmy, co ona potrafi.

Najpierw jednak przyjrzyjmy się stornie technicznej aparatów w Xperii 1. Sony wyposażyło swojego nowego smartfona w aż trzy tylne "oczka". Pierwszy z nich to 26 mm ze światłem f/1.6 oraz matrycą 12 Mpix. Posiada Dual Pixel PDAF czyli autofocus z detekcją fazy oraz 5 osiową optyczną stabilizację. Drugi to szeroki kąt 16 mm z matrycą 12 Mpix i światłem f/2.4. Trzeci natomiast to teleobiektyw 52 mm z dwukrotnym zoomem optycznym, światłem f/2.4, matrycą 12 Mpix, dual pixel PDAF oraz 5-osiową stabilizacją optyczną. Aparaty bardzo dobrze radzą sobie zarówno w dobrym jak i słabszym świetle. Kolory są nasycone i nieprzekłamane, aparaty dobrze łąpią ostrość. Oczywiście nakręcą również wideo, maksymalnie w rozdzielczości 4K i 30 klatkach, choć możliwe są również typowo filmowe 24 klatki. Istotną przewagą względem konkurencyjnych urządzeń jest możliwość kręcenia filmów z HDR, czyli o zwiększonym zakresie rozpiętości między ciemnymi i jasnymi tonami. Oznacza to, że w tych obszarach materiału zobaczymy zdecydowanie więcej szczegółów.

Robiąc zdjęcia możecie oczywiście korzystać ze sprawnie działającego automatu, który dobierze za Was odpowiednie parametry, ale w aplikacji znajdziecie również tryb ręczny - czeka tam na Was zmiana balansu bieli, ekspozycji, ISO, przysłony oraz możliwość skorzystanie z ręcznego ostrzenia. 

Tym, co wyróżnia Xperię 1 na tle konkurencji jest bez wątpienia sygnowana logo CineAlta aplikacja do kręcenia filmów Cinema Pro. W skrócie można ją nazwać profesjonalnym/ręcznym trybem nagrywania wideo, ale byłoby to zbyt duże uproszczenie. Co potrafi i jakie opcje oferuje? Zobaczcie sami.

Materiał powstał we współpracy z firmą Sony.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu