Przeglądarki internetowe

Ciemny motyw na każdej stronie - super nowość zmierza do Chrome'a

Konrad Kozłowski
Ciemny motyw na każdej stronie - super nowość zmierza do Chrome'a
20

Ciemny motyw w systemach i aplikacjach to hit ostatnich miesięcy, więc nadszedł czas na przyciemnienie stron internetowych. Dokładnie taka funkcja zmierza do Chrome.

Ciemny motyw ma dwa zasadnicze plusy. Po pierwsze pozwala zaoszczędzić nieco energii smartfonom, ponieważ ekrany OLED zużywają jej mniej, gdy nie muszą podświetlać wszystkich pikseli. Zaś drugim atutem jest łagodniejszy dla wzroku interfejs - jasne tła potrafią drażnić oczy i to nie tylko w ciemnych warunkach, dlatego możliwość pozbycia się go bywa bardzo pomocne. Znam osoby, które po aktywacji ciemnego motywu w iOS 13 nie wróciły do jasnego wyglądu systemu. Mnie też zdarza się go używać nawet w ciągu dnia, jeśli zmuszą mnie do tego okoliczności.

Polecamy: Opera zawstydza Google Chrome. Przez tę nowość będę jej używał częściej

Niestety, nawet jeśli wszystkie aplikacje, z których korzystacie, będą posiadały ciemny motyw, to strony internetowe, które przeglądacie rzadko bywają przygotowane w ten sam sposób. Nadal przodują jasne interfejsy, choć oczywiście powoli się to zmienia. Jestem jednak przekonany, że nie wszystkie serwisy się na to zdecydują, dlatego nic dziwnego, że właściciele przeglądarek chcą wziąć na siebie odpowiedzialność za dostosowanie wyglądu witryn www.

Ciemny motyw dla stron w Chrome

Zrobiła to już Opera (tryb nocny), a teraz przyszedł czas na mobilnego Chrome'a. Ciemny motyw w aplikacji pojawił się już w wersji na iOS-a i Androida, ale tylko w przypadku tego drugichrome ego możecie przetestować tryb ciemny dla stron www. Jest on testowany w Chrome Canary , gdzie musicie się udać do sekcji chrome://flags, a następnie odnaleźć flagę "Darken websites checkbox in the themes Settings". Wtedy przechodzicie do ustawień, sekcji z motywem i uruchamiacie opcję "Darken websites". Skutki działania tej opcji mogą być różne, ale generalnie przeglądarce udaje się rzekomo dobrze poradzić z przyciemnieniem tła.

Zobacz też: Nowy Google Chrome już jest. Bezpieczeństwo przede wszystkim

Powyższe instrukcje odnoszą się do Chrome Canary dla Androida i desktopowej wersji na Windowsa i macOS.

Źródło, obrazek: mspoweruser (1, 2)

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu