W sklepie Google Play debiutuje nowa wersja przeglądarki Chrome. Twórcy skupili się tutaj przede wszystkim na usprawnieniu synchronizacji, ale zmian jest o wiele więcej.
Chrome 49 dla Androida lepiej radzi sobie z synchronizacją i rozpoznaje Beacony [prasówka]
Chrome 49
Nowa wersja przeglądarki Chrome dla Androida lepiej sobie radzi z synchronizacją w tle. Dzięki temu nie zobaczymy już opóźnień po załadowaniu ekranu z historią wyświetlanych kart na innych urządzeniach. Na tym oczywiście nie koniec, bo program lepiej sobie teraz radzi ze skryptami JavaScript. Mowa tutaj nie tylko o wyższyzm poziomie kompatybilności, ale też lepszym zarządzaniu pamięcią oraz poprawioną wydajnością. Ponadto twórcy zaimplementowali szereg nowych API, które m.in. pozwalają stronom www rejestrować audio i wideo bez użycia dodatkowych wtyczek (za zgodą użytkownika, rzecz jasna). Ważną nowością jest też Nearby API, które pozwala przeglądarce komunikować się z pobliskimi beaconami. To jedna z pierwszych funkcji służąca lepszej współpracy programu z rozwiązaniami z zakresu IoT.
Windows Phone traci w Europie
Windows Phone (nie mylić z Windows Mobile) traci na wszystkich dużych rynkach. Nie powinno to dziwić, biorąc pod uwagę, że mamy do czynienia z martwą platformą. MS skupia się obecnie na uniwersalnej dziesiątce, a to przynosi efekty. Z danych firmy Kantar wynika, że w skali roku w Niemczech popularność systemu spadła z 8,9 proc. do 5,6 proc. We Francji zmiana ta wynosi natomiast 13 proc do 7,8 proc. Aż 6 p.proc. Windows Phone stracił też we Włoszech. Na całym kontynencie średni spadek udziałów wyniósł 3,2 proc. (z 9,6 do 6,4 proc.). Niestety nie mamy danych dotyczących Windowsa Mobile, żeby móc napisać o korzystnych zmianach. Jeżeli wzrosty nowego systemu będą wymierne, sytuacja się wyrówna (lub poprawi). Nie wierzę jednak, że tak będzie.
Chrome Music Lab
Wracamy do przeglądarki Chrome. Google zaprezentował nowe webaplikacje w ramach projektu Chrome Labs przedstawiającego możliwości przeglądarki internetowej. Tym razem skupiono się na muzyce, prezentując szereg pomysłów, które wykazują korelację między działaniami użytkownika a emitowanym dźwiękiem. I tak możemy np. stworzyć melodię z tego, co rysujemy na ekranie smartfona lub tabletu lub grać na wirtualnych instrumentach. Wszystkie dźwięki są przy tym wizualizowane, a więc możemy na własne oczy zobaczyć jak "wygląda" muzyka. Eksperymenty wykorzystują otwarte standardy webowe, a więc możemy je uruchamiać bez jakiegokolwiek przygotowania czy dodatkowych wtyczek.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu