Moje przemyślenia

Chrome 13 będzie szyfrował połączenie z Gmail - zawsze

GM
Grzegorz Marczak
5

Jest to gościnny wpis Jana Rybczyńskiego. W związku z niedawnymi atakami z Chin na konta Gmail, w Google Chrome 13 wszystkie połączenia z Gmailem będą szyfrowane, czy użytkownik tego chce, czy nie. Co prawda już jakiś czas temu Google domyślnie włączył szyfrowanie "https", ale wciąż można było sk...

Jest to gościnny wpis Jana Rybczyńskiego.

W związku z niedawnymi atakami z Chin na konta Gmail, w Google Chrome 13 wszystkie połączenia z Gmailem będą szyfrowane, czy użytkownik tego chce, czy nie. Co prawda już jakiś czas temu Google domyślnie włączył szyfrowanie "https", ale wciąż można było skorzystać z nieszyfrowanego połączenia ręcznie wpisując adres w przeglądarce. Od nowej wersji przeglądarki, nawet ręczne wpisanie adresu automatycznie przełączy na szyfrowane połączenie. Nowa technologia nazywa się HTTP Strict Transport Security (HSTS) i pozwala z góry ustalić, które strony mają być dostępne tylko i wyłącznie za pomocą bezpiecznego połączenia.

Google reklamuje swoją przeglądarkę jako super bezpieczną i jak widać stara się to podkreślić na każdym kroku, przy okazji zabezpieczając dostęp do swoich własnych usług i webaplikacji.Tak jak wspomniałem we wpisie na temat najnowszej wersji beta Opery, przewaga Chrome polega na tym, że Google sam projektuje własną przeglądarkę tak, aby najlepiej wspierała jego własne usługi.

A kto jest całkowicie niezależny od usług i webaplikacji Google? W niedawnym wpisie Gniewomir przytaczał casestudy, o udanej próbie uwolnienia się od Google, jednak pomimo braku przywiązywania swoich klientów na siłę metodą lock-in, mało kto zdecyduje się na porzucenie wszystkich usług Google, ponieważ są zwyczajnie dobrej jakości.

Warto również przypomnieć o możliwości włączenia dwustopniowego uwierzytelnienia, które dramatycznie podnosi bezpieczeństwo logowania do konta Google i działa tak, jak ma to miejsce w przypadku logowania do internetowych kont bankowych.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

GoogleGmail