O pierwszej rozprawie pisaliśmy Wam w czerwcu 2015 roku, kiedy zapadł pierwszy wyrok przeciwko Chomikuj.pl, ponad dwa lata musieliśmy czekać na rozpatrzenie sprawy przez Sąd Apelacyjny. Dokonało się to w poniedziałek, do tego zakres czynności poszerzył się w stosunku do Chomikuj.
Oprócz wspomnianego obowiązku sprawdzania (raz w miesiącu przez 3 lata) w Google i Bing, czy nie wyświetlają się w ich wynikach wyszukiwania linki do filmów Dzień Świra, Katyń i Wenecja, udostępnianych przez użytkowników Chomikuj.pl oraz usuwania ich z serwisu, dodatkowo Chomikuj.pl musi usuwać takie konta. W pierwszej rozprawie Sąd Okręgowy nie zgodził się na takie rozwiązanie, uznając je za daleko idące i naruszające prawa osób trzecich, nie będących stroną w prawie.
dr Tomasz Targosz, adwokat z kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy, reprezentujący Stowarzyszenie Filmowców Polskich:
Choć w Polsce wyrok ten jest precedensowy, to wpisuje się w trend obserwowany w USA czy UE. Żaden wyrok sądowy nie rozwiąże problemu piractwa. Może jednak zmniejszyć jego skalę. Serwis Chomikuj.pl musi zdawać sobie sprawę, że przy podobnych naruszeniach znów będzie mógł zostać pociągnięty do odpowiedzialności. Powinien więc podjąć środki, które ograniczą rozpowszechnianie pirackich utworów.
Adwokat Chomikuj.pl tłumaczył, że takie działania mogą prowadzić do usuwania plików, przypadkowo nazwanych jak wyżej wymienione filmy, które filmami wcale być nie muszą, mogą to być na przykład zdjęcia z podróży do Wenecji.
Paweł Lipski, radca prawny kierujący praktykami własności intelektualnej i TMT w kancelarii prawnej Wierzbowski Eversheds Sutherland, która reprezentowała przed sądem serwis Chomikuj.pl:
Nie rozumiem tego nakazu, bo nie znajduje on oparcia w prawie. Polska nie wdrożyła bowiem przepisu unijnej dyrektywy, który umożliwia nakładanie zobowiązań do monitorowania pod kątem naruszeń praw autorskich. Mamy tu zwłaszcza do czynienia z przeniesieniem odpowiedzialności na serwis, podczas gdy przecież uprawnieni i tak monitorują internet pod kątem ewentualnych naruszeń.
Sprawdziłem w Google tylko Dzień Świra i pierwsza strona Google wypełniła się linkami nie budzącymi wspomnianych wątpliwości.
Te trzy filmy, to oczywiście kropla w morzu problemu z Chomikuj.pl. O sprawie tej pisałem już w 2012 roku, kiedy zastanawiałem się, jak to możliwe, że Chomikuj.pl nie było już wtedy zamknięte, dwa lata później sytuacja nadal się nie zmieniła, kiedy ponowiłem podjęty temat piractwa na Chomikuj.pl. Mamy 2017 rok, a temat dalej jest aktualny. Ciągłe tłumaczenie, że przecież usuwają zgłaszane pliki mija się z celem, bo skutkuje to tylko tym, że pojawiają się, co chwila nowe konta, które zawierają te same pozycje.
Patrząc na tę sprawę i wyrok, żałuję trochę, że w Polsce nie obowiązuje prawo precedensu, ale mam nadzieje, że w podobnych sprawach w przyszłości inne sądy będą brały pod uwagę ten wyrok i w końcu uda się wygrać tę nierówną walkę właścicielom praw autorskich, nie tylko z Chomikuj.pl, ale i z innymi serwisami, których pojawia się mnóstwo w ostatnim czasie, jak choćby powrót Kinomana.
Źródło: Gazeta Prawna.
Więcej z kategorii Polska:
- Federacja Konsumentów: podatek od smartfonów nie ma żadnego logicznego uzasadnienia
- Miało być bez cenzury. Ja i Grzegorz Marczak mamy bana na Albicla!
- Polskie Platige Image bierze się za tworzenie gier. Oby technicznie lepszych niż Cyberpunk 2077
- Albicla - 5 grzechów głównych. Jak polski "killer" Facebooka klęknął na starcie
- Ubezpieczenie smartfona - gdzie, jak za ile?