16

Chodzący iPad, czyli Doublerobotics.com

Do świata robotów zaprasza nas startup Doublerobotics.com.  Tak zwany Double to robot z głową w formie iPada (2 lub 3 generacji), przymocowaną do teleskopowego wysięgnika, osadzonego na kołach zasilanych przez silnik elektryczny. Za jego pośrednictwem twórcy przedsięwzięcia, oferują nam nowy wymiar spotkań biznesowych i prywatnych. Firma jest prowadzona m.in. przez inkubator Y Combinator. Zaprezentowano ją […]

Do świata robotów zaprasza nas startup Doublerobotics.com.  Tak zwany Double to robot z głową w formie iPada (2 lub 3 generacji), przymocowaną do teleskopowego wysięgnika, osadzonego na kołach zasilanych przez silnik elektryczny. Za jego pośrednictwem twórcy przedsięwzięcia, oferują nam nowy wymiar spotkań biznesowych i prywatnych.

Firma jest prowadzona m.in. przez inkubator Y Combinator. Zaprezentowano ją na Demo Day 2012. Oferowany przez nią robot jest zdalnie sterowany – można przemieszczać go, wykorzystując innego iPada, specjalną aplikację i łącze bezprzewodowe. W ten sposób zmienia się także wysokość osadzenia „głowy”, czyli tabletu, na którym wyświetla się twarz użytkownika i dzięki któremu użytkownik obserwuje otoczenie robota.  Zresztą, zobaczcie sami:

Ile kosztuje ten cud techniki? 1999 dolarów – cena nie uwzględnia iPada. Bateria urządzenia wystarcza na 8 godzin nieprzerwanego używania. Double odpowiada na potrzebę prowadzenia video konferencji w terenie – na stołówce, w parku, w biurze, w sklepie. Lepszych i gorszych zastosowań dla Double można znaleźć multum.  Wywiadówka w szkole, wizyta w urzędzie, czy – jak sugerują twórcy filmiku – zwiedzanie muzeum.

Przyznam szczerze – kiedy zobaczyłem projekt po raz pierwszy, popukałem się w czoło i uśmiechnąłem na myśl o spotkaniu z moim szefem, którego zastąpił Double. Wyobrażacie sobie kłótnie z takim robotem? Z czasem jednak przyzwyczajam się do myśli,  że urządzenia takie jak to,  to trudna do wyobrażenia, ale  jednak przyszłość. Faktem jest, że potrzeba mobilności , zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym, wzrasta. Próby poszerzenia możliwości zdalnego działania, wydają się w tych warunkach nieuniknione.

Osobną kwestią jest cena Double – łącznie z iPadem trzeba się liczyć z kosztem ponad 3000 dolarów, co z pewnością nie ułatwi popularyzacji rozwiązania. Opory może też wzbudzać idea – czy nadszedł czas, w którym jesteśmy skłonni zaakceptować gadające iPady, zamiast spotkania z człowiekiem? Tego dowiemy się już niebawem, ponieważ pierwsza produkcja Double rusza w grudniu 2012. A czy w Waszym życiu sprawdziłoby się rozwiązanie Double Robotics?