Kosmos

Chiny będą drukować 3D na Księżycu. Cel jest prosty

Patryk Łobaza
Chiny będą drukować 3D na Księżycu. Cel jest prosty
Reklama

Chiny mają ambitne plany co do Księżyca. Nie tylko chcą wysłać tam astronautów, ale także wybudować bazę badawczą. Teraz wiemy, w jaki sposób chcą to osiągnąć.

W ostatnich latach największe agencje kosmiczne nie kryły swoich ambicji względem Księżyca. Zarówno NASA, jak i CNSA zamierzają w ciągu najbliższych lat wysłać człowieka na powierzchnię Srebrnego Globu. To jednak nie wszystko. Obie agencje mają w planach stworzyć ośrodki badawcze w postaci specjalnych habitatów, gdzie naukowcy mogliby przebywać długoterminowo. Jak zamierzają tego dokonać? Chiny właśnie podpowiedziały.

Reklama

Druk 3D na Księżycu? Już nie science-fiction

Chiny planują prawdziwy przełom w eksploracji Księżyca — drukowanie 3D cegieł z lokalnego regolitu, czyli księżycowej gleby. Misja Chang’e 8, której start zaplanowano na około 2028 rok, ma na celu nie tylko dalsze badania Srebrnego Globu, lecz także stworzenie fundamentów pod budowę Stacji Badawczej. Jeśli ambitne plany się powiodą, będzie to milowy krok w kierunku trwałej obecności człowieka poza Ziemią.

Kluczowym elementem planu jest wykorzystanie technologii druku 3D z materiałów dostępnych bezpośrednio na Księżycu. Jak tłumaczy Wu Weiren, główny projektant Chińskiego Programu Eksploracji Księżyca, zbudowano już pierwsze na świecie urządzenie, które potrafi tworzyć cegły z księżycowego pyłu, wykorzystując skoncentrowaną energię słoneczną. Taka technologia znacząco zmniejszyłaby koszty związane z transportem materiałów budowlanych z Ziemi, czyniąc budowę baz księżycowych znacznie bardziej realną.

Opracowaliśmy system, który gromadzi energię słoneczną i przesyła ją na Księżyc za pomocą światłowodów. Skoncentrowane światło pozwala osiągnąć temperatury sięgające 1400–1500 stopni Celsjusza, co wystarcza do stopienia regolitu. Następnie kształtujemy stopiony materiał w cegły o różnych rozmiarach

– wyjaśnia Wu w rozmowie z chińską telewizją CCTV.

Chiny nie zaczynają jednak od zera. Już wcześniej wysłały na stację kosmiczną Tiangong próbki cegieł wykonanych z symulantu regolitu, mających imitować właściwości księżycowego gruntu. Materiały te będą przez trzy lata testowane w ekstremalnych warunkach kosmosu – pod kątem odporności na promieniowanie, wahania temperatur i próżnię – by sprawdzić ich przydatność do budowy habitatów na Księżycu.

Zanim jednak Chang’e 8 rozpocznie swoją misję budowlaną, w 2026 roku wyruszy Chang’e 7. Celem tej misji będzie południowy biegun Księżyca, gdzie naukowcy mają nadzieję znaleźć lód wodny ukryty w stale zacienionych kraterach. Znalezienie wody otworzyłoby drogę do produkcji tlenu, paliwa rakietowego i oczywiście źródła wody pitnej – bez potrzeby transportu z Ziemi.

Grafika: NASA

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama