Gry

Chiński Tencent przygotowuje się do przejęcia Cenegi, Muve i Qloc

Paweł Winiarski
4

Chiński gigant Tencent ponownie na zakupach. Jeszcze nie opadły emocje po ogłoszeniu chęci zakupu niemieckiego Crytec, a już mówi się o polskich spółkach.

Cenega to w tej chwili największy wydawca pudełkowych gier w Polsce, który "przeżył" CDP i Techland Wydawnictwo. Jeśli wciąż kupujecie gry konsolowe w fizycznej formie, to tytuły wielu wydawców dystrybuowane są w naszym kraju właśnie przez Cenegę. Podobnie ma się sprawa z polonizacjami gier - za wieloma z nich stoi Qloc, które poza lokalizacją zajmuje się również testami funkcjonalnymi, można więc śmiało powiedzieć, że od lat jest bardzo istotnym elementem polskiego rynku gier.

Zależne od chińskiego Tencent holenderskie Proxima Beta Europe B.V. planuje przejąć polską grupę 1C Entertainment, w której skład wchodzą spółki Cenega, Muve, 1C Online Games i Qloc. Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynął wniosek dotyczący przejęcia, nie są to więc jakieś plotki zasłyszane gdzieś w sieci.

Co takie przejęcie oznacza dla polskiego rynku gier?

Żadna ze stron nie zdradziła jeszcze szczegółów, więc tak naprawdę nie wiemy o jakie kwoty chodzi czy jakie zmiany czekają polskie spółki. Tym bardziej ciężko ocenić jak wpłynie to na polski rynek gier, szczególnie jeśli chodzi o pudełkową dystrybucję konsolowych produkcji. Trzeba też pamiętać, że mówimy również o cyfrowym sklepie Cenegi, czyli Muve. Możliwe jednak, że nie zmieni się nic - Cenega zna rodzimy rynek tak dobrze, że raczej nierozsądnym byłoby wprowadzać zmiany funkcjonalne czy organizacyjne, w końcu Tencent z jakiegoś powodu ostrzy sobie na te firmy zęby i raczej nie chce ich kupić po to, żeby cokolwiek zamykać.

źródło: 1, 2, 3

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu