Pisałem kiedyś, że programowanie powinno być częścią programu nauczania w szkole. Obligatoryjną, od najmłodszych lat. Jedni się ze mną zgodzili, inni przekonywali, że to pomysł pozbawiony sensu albo niewykonalny. Przynajmniej w obecnych warunkach. Zdania nie zmieniłem, sprawa cały czas chodzi mi po...
Pisałem kiedyś, że programowanie powinno być częścią programu nauczania w szkole. Obligatoryjną, od najmłodszych lat. Jedni się ze mną zgodzili, inni przekonywali, że to pomysł pozbawiony sensu albo niewykonalny. Przynajmniej w obecnych warunkach. Zdania nie zmieniłem, sprawa cały czas chodzi mi po głowie. I teraz do niej wrócę, ale w trochę innym kontekście. Tym razem będzie o ciekawej formie nauczania kodowania.
Programowania można uczyć się samemu, niepotrzebna do tego szkoła czy studia. Są np. książki i ludzie z nich korzystają. Jest też Internet, a w nim kursy, szkolenia, tutoriale. Spora część za darmo. Można wejść na YouTube'a i znaleźć sobie odpowiednie materiały, które pomogą zdobyć podstawy programowania, rozwiną już zdobyte umiejętności. Specem tu nie jestem, gdybym Was poprosił, pewnie podalibyście kilka przydatnych adresów. Od siebie dorzucę coś, na co trafiłem wczoraj. Można to określić mianem Twitcha dla kodowania.
Strona nazywa się livecoding.tv, niektórzy pewnie o niej słyszeli, inni korzystają i mogliby na ten temat sporo powiedzieć (do czego zachęcam). To platforma streamingowa, na której można uczyć się programowania. Jedni ludzie pokazują co potrafią, tworzą tutoriale i swego rodzaju wykłady, prezentują, jak coś działa, uczą praktyki. Inni na to patrzą, zadają pytania, komentują. Sprawa wydaje się prosta.
Na stronie jednocześnie prowadzone są oczywiście różne pokazy, jedne bardziej zaawansowane, drugie mniej, można wybrać spośród kilku języków, tematyka jest dość zróżnicowana. Są zarówno zabawy z social media, tworzenie gier, jak i budowanie stron, każdy zainteresowany znajdzie pewnie coś dla siebie. I kogoś dla siebie, bo prowadzący mają odmienne style opowiadania i podchodzenia do tematu. Wystarczy krótko obejrzeć kilka streamów, by się o tym przekonać.
Materiały wideo są zbierane na stronie, można do nich wracać, szukać tego, co może zainteresować. Po jakimś czasie powstanie z tego naprawdę ciekawa biblioteka, wartościowa platforma edukacyjna. Warto zatem rzucić okiem, a nuż się Wam spodoba lub komuś ją polecicie. Ewentualnie sami zaczniecie robić tutoriale - chyba fajnie jest mieć świadomość, że ktoś skorzystał z naszej wiedzy i umiejętności.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu