Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Apple

Chcecie tablet z systemem Mac OS X? Żaden problem!

MM
Michał Majchrzycki
22

iPada wszyscy znamy. Co prawda co jakiś czas pojawiają się kolejne informacje na temat mniejszego/większego modelu (ostatni to bardzo realistyczny mockup), na razie jednak żadne większe zmiany nie szykują się w tej kwestii. A co byście powiedzieli na tablet z systemem Mac OS X? Microsoft chce, aby z...

iPada wszyscy znamy. Co prawda co jakiś czas pojawiają się kolejne informacje na temat mniejszego/większego modelu (ostatni to bardzo realistyczny mockup), na razie jednak żadne większe zmiany nie szykują się w tej kwestii. A co byście powiedzieli na tablet z systemem Mac OS X? Microsoft chce, aby z Windows 8 można było korzystać i w laptopach, i w tabletach. Może podobny ruch czeka również firmę z Cupertino?

Wprawdzie podoba mi się idea łączenia ze sobą funkcji iOS z Mac OS X, to jednak uważam, że wprowadzane przez Apple'a zmiany są zbyt wolne. Przykładem na to ostatnia wersja desktopowego systemu zespołu Tima Cooka, czyli Mountain Lion. Kilka funkcji i aplikacji przejętych z iOS to moim zdaniem zbyt mało, żeby żądać pieniędzy od użytkowników. W każdym razie wyobrażam sobie, że docelowo Apple chce jak najbardziej zbliżyć ze sobą oba systemy, tak aby osoba korzystająca z iPhone'a czy iPada nie miała żadnych trudności w przesiadce na Maka.

Apple dąży jednak do unifikacji systemów na korzyść iOS. Wiadomo, nowszy, prostszy w obsłudze itd. Co jednak z użytkownikami OS X, którym nie odpowiada specjalnie upraszczanie systemu? Podejrzewam że Apple zachowa raczej funkcje i rozwiązania właściwe tylko dla Mac OS X, a nie przerobi system biurkowy kopiując co się da z iOS. Dla tych jednak, którzy chcieliby móc korzystać z funkcji Mac OS X w tabletach pojawi się niedługo ciekawe rozwiązanie.

Jak można się łatwo domyślać, tabletu z Mac OS X nie wprowadzi na rynek Apple. Chociaż, nie do końca... Sprawa jest trochę bardziej zawikłana. Jak wiadomo, Apple nie licencjonuje swojego systemu, tak więc każdy, kto chciałby instalować w swoich urządzeniach Mac OS X prędzej czy później otrzyma wezwanie do sądu od prawników z Cupertino. Jest jednak na to rozwiązanie.

Firma Modbook wpadła na ciekawy pomysł obejścia obecnych przepisów. Tak, tablety z Mac OS X są możliwe. Pracownicy Modbook będą kupować 13-calowe MacBooki Pro i przerabiać je na własny sprzęt - nie naruszając jednocześnie integralności systemu. Do obsługi dotyku firma wprowadzi rozwiązania Wacom z ekranem ForceGlass™. W efekcie otrzymujemy w miarę cienki tablet z obsługą wszystkich elementów i rozwiązań znanych z MacBooków. Możemy nawet skorzystać z BootCamp i zainstalować na osobnej partycji system Windows.

Ceny Modbooka Pro nie są jeszcze znane. Na oficjalnej stronie tabletu możemy przeczytać, że zostaną ujawnione już niedługo, bo 3 października. Zastanawiam się, jaka i czy będzie reakcja Apple'a? Mimo że Modbook teoretycznie nie narusza prawa, firmie z Cupertino raczej nie będzie podobało się, że ktoś wpadł na pomysł przerabiania MacBooków na tablety. Jedno jest pewne, modyfikacje naruszają gwarancję na produkty Apple'a.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu