HP

Czy HP powinno zmienić nazwę nowego laptopa?

Mateusz Stach
Czy HP powinno zmienić nazwę nowego laptopa?
0

Wśród nowości HP w Las Vegas znalazł się m.in. laptop, tablet i kamera skanująca w 3D. Chociaż każdy z nich jest ciekawy, pojawiły się już sugestie, że pierwszy z nich powinien zmienić nazwę. A wszystko przez problemy z procesorami.

HP Spectre x360 15 to pierwszy laptop z ogłoszonym ostatnio oficjalnie układem będącym połączeniem procesora Intel i grafiki AMD. Gdyby nie ujawnienie w zeszłym tygodniu luk w procesorach niemal wszystkich producentów, z pewnością zostałby on odpowiednio doceniony. A tak złośliwi zastanawiają się, czy nie lepiej zmienić jego nazwy. Spectre obecnie kojarzy się bowiem z jedną z tych podatności.

HP Spectre x360 15

Ale wróćmy do samego sprzętu. 15-calowy laptop konwertowalny ma aluminiową obudowę i dotykowy ekran 4K. Ma niecale 2 cm grubości, dwa złącza Thunderbolt 3 i do 16 GB RAM. Dostępny jest on w dwóch wersjach. Jedna ma procesor intel Core i7-8550U i kartą graficzną NVIDIA GeForce MX150, podczas gdy w drugiej sercem jest wspomniany już wcześniej efekt współpracy „niebieskich” z „czerwonymi” - Core i7-8705G z grafiką AMD Radeon RX Vega M GL. Porównanie wydajności tych dwóch zestawów z pewnością będzie bardzo interesujące. Dość powiedzieć, że model z Kaby Lake G wymaga mocniejszego zasilacza (150 W zamiast 90 W). Jest też nieznacznie cięższy, droższy o 100 dolarów, a na baterii o pojemności 84 Wh działa o półtorej godziny krócej, czyli dwanaście godzin. Jaki więc byłby sens kupowania wariantu z AMD, gdyby nie był on odczuwalnie wydajniejszy? Na odpowiedź przyjdzie nam jeszcze chwilę poczekać.

HP Envy x2 był jednym ze świadków ogłaszania przymierza pomiędzy Microsoftem a Qualcommem. Okazuje się, że idea „Always Connected PC” będzie obejmowała ten tablet również w wersji z procesorem Intela. O ile zdecydujemy się na wersję z modemem LTE, gdyż w tym wariancie nie jest on standardowym wyposażeniem. Zamiana Snapdragona 835 na Intel Core i5/i7 Y (siódmej generacji) oznacza też jedno gniazdo USB-C więcej, skrócenie przewidywanego czasu pracy na baterii z 20 do 16 godzin i grubszą o milimetr obudowę. Urządzenia te mają też różnie rozwiązane podstawki, a będąca nią w modelu z Intelem klawiatura jest wyposażeniem opcjonalnym. Tak czy inaczej, tablet o przekątnej 12,3 cala i wadze 0,75 kg prezentuje się naprawdę atrakcyjnie.

HP Sprout jako akcesorium

HP Z 3D Camera pokazuje, że Sprout, zaprezentowany w 2014 roku komputer do skanowania obiektów w 3D nie za bardzo się przyjął. Z 3D Camera pozwala przekształcić każdy komputer w odpowiednik Sprouta. Taki skaner 3D możemy wykorzystać przy przenoszeniu obiektów do świata VR lub gdy chcemy przygotować model do wydruku na drukarce 3D. Ma on być kompatybilny m.in. z Paintem 3D czy programami Autodeska. Jest już dostępna dokumentacja techniczna, ale brak ceny czy daty wprowadzenia do sprzedaży. Biorąc pod uwagę rosnącą popularność druku 3D i wirtualnej rzeczywistości, z pewnością jest to interesujący gadżet.

HP na pewno zaprezentowało interesujące premiery na CES 2018. Nie jest ich winą, że tuż przed pokazaniem pierwszego laptopa z procesorem Intel Kaby Lake G, nazwę Spectre otrzymała również jedna z odkrytych luk bezpieczeństwa. Pomińmy ten drobiazg, gdyż zdecydowanie warto czekać na porównanie możliwości tego laptopa z jego wersją wyposażoną w inny procesor Intela i grafikę NVIDIA.

Źródło: neowin, engadget, notebookcheck

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu