Motoryzacja

Centrum rozrywki połączone na stałe z internetem w Twoim samochodzie. Jakie daje to możliwości?

Tomasz Niechaj
Centrum rozrywki połączone na stałe z internetem w Twoim samochodzie. Jakie daje to możliwości?
8

Era smartfonów sprawiła, że jesteśmy na stałe podłączeni do internetu w zasadzie bez względu co robimy i gdzie przebywamy. Doceniamy stały kontakt ze znajomymi, dostęp do najbardziej aktualnych wydarzeń, możliwość natychmiastowego wyszukania interesujących nas informacji – to dziś klucz do sprawnego funkcjonowania. Jest to także kluczowe podczas podróży samochodem – nie tylko z punktu widzenia kierowcy, ale także jego pasażerów. Co oferuje i jak działa nowoczesne centrum rozrywki?

Połączone z internetem centrum rozrywki – zalety dla kierowcy

Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że kierowca nie będzie korzystał z tego typu udogodnień, to w rzeczywiści wiele tego typu rozwiązań wydaje się wręcz niezbędna. Nowoczesna nawigacja samochodowa nie będzie nas skutecznie prowadzić do celu, jeśli nie będzie zbierała informacji z internetu na temat aktualnych utrudnień w ruchu, a w tym korków. W przypadku systemu multimedialnego Columbus, który w standardzie oferuje łączność z internetem w szybkości LTE, dane o ruchu drogowym zbierane są na bieżąco i na ich podstawie sugerowana jest trasa przejazdu do miejsca docelowego wraz z szacowaną godziną przyjazdu.

Łączność z internetem przydaje się również w sytuacji, gdy kierowca nie zna adresu interesującego go celu. Szuka np. najbliższej stacji paliw, restauracji, a może hotelu. To wszystko możliwe jest do znalezienia bezpośrednio w systemie multimedialnym Columbus. Uruchamiając usługę Skoda Connect może nawet sprawdzić ceny na wspomnianych stacjach, najbliższe parkingi czy np. prognozę pogody dla miejsca docelowego.

Do obsługi wszystkich tych funkcji służy wysokiej jakości ekran dotykowy systemu Columbus o rozdzielczości 1280×640, który jest szybki, responsywny i bardzo wygodny w użytkowaniu. Co istotne, rozmieszczenie poszczególnych funkcji jest bardzo intuicyjne i bardzo łatwo można się odnaleźć w gąszczu opcji.

SmartLink – zaawansowana łączność ze smartfonem

Dla najbardziej wymagających kierowców, którzy oczekują maksymalnej integracji systemu pokładowego z posiadanym smartfonem przeznaczona została niezwykle rozbudowana funkcja SmartLink. Oferuje ona aż trzy sposoby komunikacji z mobilnymi urządzeniami: MirrorLink, Apple CarPlay oraz Google Android Auto (szersze omówienie sposobu działania). Dwa ostatnie rozwiązania są doskonale znane. Umożliwiają bezpośredni dostęp do funkcji telefonu (dzwonienie, wiadomości, kontakty), muzyki oraz nawigacji ze smartfona, ale bezpośrednio z pokładu samochodowego centrum rozrywki. Na ekranie wyświetla się niejako zawartość naszego smartfona. Nieco więcej możliwości oferuje MirrorLink, ale dużo tutaj zależy od konkretnego modelu smartfona. Warto sprawdzić, który system będzie dla nas najbardziej odpowiedni.

Dostęp do internetu dla pasażerów

Centrum rozrywki bez multimediów? Nie ma mowy! System Columbus oferuje, poza oczywistym dostępem do stacji radiowych (także w cyfrowej jakości), możliwość odtwarzania muzyki: ze smartfona (przewodowo, jak i bezprzewodowo), z płyty CD/DVD, podpiętego pen-drive’a, karty SD, którą można wpiąć w odpowiednie gniazdo, jak i z urządzenia podpiętego do samochodowej sieci Wi-Fi. Liczba obsługiwanych formatów może przyprawić o zawrót głowy: MP3, WMA, AAC, MP4, M4A, MP4, WAV, OGG, FLAC, JPG, JPEG, PNG, BMP, GIF, MPEG, WMV, DivX, Xvid, MOV, MKV, AVI. Tak, dobrze widzicie – system Columbus umożliwia odtwarzanie filmów wideo, jak i obejrzenie zdjęć bezpośrednio na jego ekranie!

Jest to szczególnie istotne, gdy na tylnych siedzeniach jadą VIP-y, czyli np. nasze dzieci, którym z różnych względów warto umilić czas podróży. W samochodach Skoda, dzięki specjalnym uchwytom, możliwy jest montaż tabletów. Te, dzięki łączności Wi-Fi z wbudowaną, wewnętrzną siecią WAN, mogą odtwarzać multimedia ze źródła jakim jest właśnie z system Columbus. Dostępne są też interesujące i edukacyjne gry. Oczywiście dostęp do internetu możliwy jest na wszystkich sparowanych z pokładową siecią urządzeniach.

A jeśli mówimy o Skodzie Superb, która często pełni rolę samochodu dla dyrektora/prezesa dużej firmy, osoba taka jadąca z tyłu może, po odpowiednim skonfigurowaniu wspomnianego tabletu, zarządzać wieloma funkcjami samochodu – funkcja ta nazywa się Skoda Media Command. Oprócz dostępu do multimediów wraz z możliwością ich zarządzania, osoba siedząca z tyłu może wyszukać nowy cel w nawigacji i przesłać go do kierowcy. Odpowiedzią na wysokie oczekiwania takich pasażerów jest także gniazdo prądu zmiennego: 230 V dla pasażerów tylnych siedzeń. Umożliwia ono naładowanie nawet mocniejszego laptopa!

System nagłośnienia firmy Canton

Realizacja wielu z tych funkcji nie byłaby możliwa na odpowiednim poziomie bez dobrego systemu nagłośnienia. Np. w przypadku samochodu Skoda Superb dba o nie 12-głośnikowy zestaw dźwiękowy o mocy całkowitej 610 W wraz z subwooferem w komorze bagażnika. Oferuje on szerokie możliwości regulacji, w tym wskazanie miejsca, w którym dźwięk ma się zbiegać. Można więc wskazać np. tylny prawy fotel. Oczywiście zaawansowana regulacja poszczególnych zakresów dźwięku to oczywistość w tym segmencie.

Rozrywka to nie wszystko!

Funkcje tak zaawansowanego dostępu do internetu nie ograniczają się wyłącznie do celów rozrywkowych czy poprawy komfortu podróżowania. Wraz z odbiornikiem GPS, nowoczesne samochody marki Skoda udostępniają także możliwość wezwania pomocy w ramach systemu eCall. Pracownik centrum obsługi klienta po odebraniu takiego telefonu (bezpośrednio z pokładu samochodu) ma już podstawowy zestaw informacji, jak np. stan pokładowych systemów bezpieczeństwa czy naszą lokalizację (jeśli na to zezwolimy). W krytycznej sytuacji, np. w razie wypadku, komputer samodzielnie wykona telefon do centrum, a jego pracownik postara się skontaktować z pasażerami. Jeśli się mu to nie uda, na podstawie dostępnych informacji (lokalizacja jest wówczas udostępniana) wezwie odpowiednie służby na miejsce zdarzenia znacząco skracając czas nadejścia koniecznej w takiej sytuacji pomocy.

--

Artykuł powstał we współpracy z firmą Skoda.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu