Windows

Centrum powiadomień w Windows 10 – jak włączyć?

Jakub Szczęsny
Centrum powiadomień w Windows 10 – jak włączyć?
6

Jedną z ciekawszych funkcji w nowym systemie Windows jest przeniesione z mobilnej wersji okienek centrum powiadomień. Służy ono jako zbiór najważniejszych informacji o stanie wszystkich zainstalowanych w systemie aplikacji. W Windows Phone ma ono postać wysuwanej belki z góry ekranu, natomiast w "pe...

Jedną z ciekawszych funkcji w nowym systemie Windows jest przeniesione z mobilnej wersji okienek centrum powiadomień. Służy ono jako zbiór najważniejszych informacji o stanie wszystkich zainstalowanych w systemie aplikacji. W Windows Phone ma ono postać wysuwanej belki z góry ekranu, natomiast w "pełnym" Windows jawi się ono jako przycisk na pasku zadań. Tę i kilka innych funkcji w wersji Technical Preview ukryto głównie z powodu niedokończenia krytycznych części tych elementów, co skutkowałoby brakiem wymaganej wydajności i/lub stabilności.

Jest jednak sposób, dzięki któremu można przynajmniej sprawdzić, jak będzie wyglądać owe centrum notyfikacji. Oczywiście przestrzegam Was przed tym, że nawet takie z pozoru niewinne dłubanie w deweloperskiej wersji systemu może doprowadzić do nieprzewidzianych szkód, z utratą danych włącznie. Zatem jeżeli już chcecie sobie "podejrzeć" centrum powiadomień, róbcie to na własną odpowiedzialność. U mnie wszystko działa i nic nie wybuchło - u Was nie musi być tak samo.

Po pobraniu skompresowanego pliku .zip i zapoznaniu się z instrukcją w pliku "readme", wykonałem zawarte tam instrukcje i po chwili mogłem sobie podejrzeć ukryte przez Microsoft centrum powiadomień. Jak na razie szału nie ma - jest tak, jak na zdjęciach. W centrum znajdą się powiadomienia i z aplikacji Modern i z aplikacji systemowych - na przykład menedżer plików zostawi nam w centrum powiadomienie o podpięciu urządzenia pamięci masowej, itp.

Sama idea owego centrum naprawdę mi się podoba. W Windows Phone 8.1, ta sama funkcja kompletnie odmieniła sposób nawigowania po aplikacjach, które zmieniły swój stan. I o ile podgląd stanu aplikacji w mobilnym Windows jest naprawdę szybki z powodu specyfiki kafelków, to już centrum powiadomień wraz ze skrótami do najważniejszych ustawień znacząco skraca ten czas. Microsoft zapewne szuka także i pełnej spójności interfejsów w Windows i Windows Phone kierując się ideą "jednego Windows". W tym wypadku warto nadmienić, że Nadella wypowiadając się o Windows 10 zapewnia, że nowa wersja systemu będzie zdolna pracować na wszystkim, nawet na urządzeniach należących do świata "Internetu rzeczy". Ale z tym poczekajmy do oficjalnej premiery systemu.

Grafika: 1, 2

Źródło: neowin.com

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

WindowspowiadomieniaWindows 10