Fotografia

CENTR - nagrywaj na okrągło, dosłownie

Jan Rybczyński
CENTR - nagrywaj na okrągło, dosłownie
Reklama

Za sprawą rozwoju technologi otwierają się drzwi do zupełnie nowych zastosowań znanych już urządzeń. Wzrost obliczeniowej małych, energooszczędnych pr...

Za sprawą rozwoju technologi otwierają się drzwi do zupełnie nowych zastosowań znanych już urządzeń. Wzrost obliczeniowej małych, energooszczędnych procesorów, nowe czujniki, wszystko to powoduje, że można wprowadzić w życie pomysł, który wcześniej był koszmarnie drogi, ciężki i wymagał mocy obliczeniowej dużej stacji roboczej. Po panoramach sferycznych robionych telefonem i kamerach sportowych przyszedł czas na nagrania wideo, które obejmują całe pole widzenia - pełne 360 stopni. Zastosowań takiej technologii można wymyślać na pęczki. Być może własnie rodzi się kolejny produkt, który zdobędzie popularność na miarę GoPro?

Reklama

Koncepcja stojąca za CENTR jest prosta, trudniejsze było odpowiednie wykonanie, przekształcenie koncepcji w gotowy produkt. Tym jednak zajęły się osoby, które wcześniej pracowały nad aparatem umieszczonym w iPhonie, ciężko więc odmówić im doświadczenia czy znajomości tematu foto.


CENTR to po prostu cztery kamery, umieszczone na obwodzie okręgu, których pole widzenia nakłada się na siebie na krawędziach. Każda z kamer posiada matryce o rozdzielczości 5 megapikseli i potrafi nagrywać materiał wideo w rozdzielczości 1080p. Materiały z każdej z kamer mogą zostać ze sobą połączone, co daje pełne pole widzenia, dookoła. Tak sklejone wideo można przesuwać na boki, a więc rozglądać się w trakcie jego oglądania. Kluczem jest jednak fakt, że urządzenie nagrywające jest niewiele większe od smartfona i pliki wideo oraz zdjęcia skleja na żywo, podczas nagrywania. Nie jest konieczny żaden dodatkowy wysiłek ze strony użytkownika, taki jak stosowanie kilku kart pamięci, czy sklejanie nagrania na komputerze. Na karcie zapisywany jest gotowy obraz o rozdzielczości nawet 4K (cztery razy obraz full HD), chociaż o innych, bardziej panoramicznych proporcjach.


W efekcie daje to zupełnie nowe możliwości, zarówno podczas nagrywania, jak i podczas edycji nagranego materiału. Kanały sportowe już stosują tego rodzaju kamery, aby śledzić automatycznie miejsce akcji. Nie ma już podziału na to co jest przed i za kamerą. Można postawić CENTR koło hopki rowerowej - urządzenie jest kompatybilne zarówno z mocowanie statywu, jak i z mocowaniem GoPro, a CENTR nagra zarówno najazd, skok, jak i lądowanie. Podczepienie CENTR pod quadcopter pozwoli nagrać widok roztaczający się w każdym kierunku. Tak nagrane wideo można oglądać jak zwykły film, mając możliwości przesuwania widoku na boki - samodzielnie podczas oglądania, albo wyedytować nagranie, kadrując obraz w ten sposób, jakby zwykła kamera poruszała się na boki, zmieniając płynnie kadr, bez użycia dodatkowego operatora czy skomplikowanego mechanizmu zdalnego obracania kamery z koniecznością transmisji podglądu kadru na żywo. Edycja kadru w postprocesie zawsze daje większą kontrolę.


Na zwykłym wideo możliwości CENTR się nie kończą. Urządzenie może w ułamku sekundy wykonać panoramiczne zdjęcie, również w sytuacjach, w których składanie go z kilku ujęć np. na smartfonie nie byłoby możliwe, czy gdy otoczenie jest bardzo dynamiczne i wym samym czasie trzeba zarejestrować wszystkie ujęcia - na statku, podczas jazdy samochodem, w tłumie ludzi, lecąc samolotem itp. Możliwe jest także automatycznie wykonanie time lapse, czyli nagrania wideo składającego się ze zdjęć wykonanych w stałych odstępach czasu, co pozwoli przedstawić wiele godzin nagrania w przeciągu kilkunastu sekund, pokazując zmiany pogody czy wzrost roślin.

Reklama


Do kontroli CENTR służy aplikacja na smartfony, która pozwala przełączyć tryb filmowania, a także udostępnia podgląd kadru na żywo. Urządzenie posiada również wymienną baterię, która starcza na 2 godziny nagrania oraz cyfrową poziomicę. CENTR wystartował na Kickstarterze i jego Twórcy zapewniają, że bez pomocy datków, CENTR nigdy nie powstanie. Biorąc pod uwagę, że wcześniej produkowali tego rodzaju kamery dla wojska i stacji telewizyjnych, można domyślać się, że chodzi zbadanie potencjału rynku i zainteresowania wśród konsumentów. Jeśli będzie niewielkie, to po prostu nie będą wprowadzać go na rynek.

Reklama

Tutaj dochodzimy do kwesti popularności GoPro. Jestem przekonany, że CENTR, lub jego kolejna generacja, mógłby odnieść sukces na miarę GoPro, bo oferuje podobny, jeśli nie większy "cool factor". W końcu GoPro tak naprawdę oferuje jakość nagrania podobną do smartfona, tylko z szerszym polem widzenia i zabezpieczone w odpowiedniej obudowie. GoPro samo wytworzyło zapotrzebowanie na tego rodzaju produkt szeroko zakrojonymi działaniami marketingowymi i wieloma rewelacyjnymi filmami umieszczonymi na YouTube. Obawiam się, że choć CENTR posiada nawet większy potencjał, bez intensywnej promocji nie zdobędzie odpowiedniego zainteresowanie i przepadnie wśród wielu innowacyjnych i ciekawych projektów.

Przykładowe wideo z możliwością rozglądania się na boki możecie obejrzeć tutaj: Basejump, Paragliding, Quadcopter, Snowboarding.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama