Polska

W Polsce aby móc wysłać list Pocztą Polską musimy pracować przez 7 minut. Ile w innych krajach Europy?

GU
Grzegorz Ułan
8

Umknął mi gdzieś po drodze raport Deutsche Post za 2020 roku, który to obrazuje ceny usług pocztowych w 31 krajach Europy. Ukazał się on już jakiś czas temu, ale nie omieszkam do niego wrócić teraz, bo Poczta Polska już niechętnie do niego sięga.

Ostatnia duża podwyżka usług za przesyłki listowe Poczty Polskiej miała miejsce w 2017 roku, możecie o niej przeczytać w tym wpisie - Poczta Polska – od dziś nowy cennik za przesyłki listowe, ceny większe nawet o 75%. Zacytuje z tego wpisu tylko tłumaczenie Poczty Polskiej, z czego ta podwyżka wynikała:

Według raportu Deutsche Post z 2015 r. na temat cen stosowanych przez 30 europejskich operatorów narodowych za usługi powszechne, ceny Poczty Polskiej sytuują się poniżej średniej w Europie – w ostatniej dziesiątce tego zestawienia. Nawet po zapowiadanej zmianie cennika koszt usług pocztowych w Polsce pozostanie jednym z najniższych w Unii. Ceny za usługi powszechne sięgają w Europie nawet 2,8 euro za list zwykły. Średnia cena w Europie za list priorytetowy krajowy to 0,8 euro, a w Polsce – to obecnie 0,45 euro. W 2016 r. zmiany cennika wprowadziło sześć największych poczt w Europie: Correos z Hiszpanii, BPost z Belgii, Post Danmark z Danii, PostNL z Holandii, Deutsche Post z Niemiec i Royal Mail z Wielkiej Brytanii.

To był 2017 roku, dwa lata później Poczta Polska zdecydowała się na kolejną nieco mniejszą podwyżkę, o której możecie przeczytać w tym wpisie - W tym roku statystyczny Polak dopłaci po 9 zł do przychodów Poczty Polskiej, by pokryć ich straty. W tym przypadku nie było już odnoszenia się do raportu Deutsche Post, ale zrobiło to w zeszłym tygodniu Radio ZET.

Co więcej, możemy jednocześnie sprawdzić, jak obecne ceny usług Poczty Polskiej na tle innych krajów mają się do siły nabywczej i kosztów pracy, o czym zapomina się zwykle w takich porównaniach.

Zerknijmy najpierw najpierw na zestawienie krajów i czas pracy potrzebny na to, by zarobić na wysyłkę jednego listu (oczywiście przy uwzględnieniu różnych poziomów wynagrodzeń).

Najdłużej trzeba pracować na to w Grecji - ponad 9 minut, na drugim miejscu jest Łotwa - prawie 9 minut i na trzecim Bułgaria. Polska znalazła się na szóstym miejscu, czyli ścisła czołówka Europy.

Deutsche Post przeanalizował ceny za usługi pocztowe za ostatnie 5 lat, czyli od czasu ostatniego raportu, na który powoływała się Poczta Polska przy podwyżce cen w 2017 roku, i owszem - ceny w Polsce są nadal poniżej średniej w Europie, ale przy uwzględnieniu kosztów pracy i siły nabywczej jesteśmy jednym z najdroższych krajów w Europie.

Najdrożej jest w Danii, gdzie cena listu uwzględniająca siłę nabywczą i koszty pracy przekracza 3 euro, ale w Polsce jest niewiele taniej, bo nieco ponad 2 euro. Dla porównania w Słowenii koszt ten wynosi 0,67 euro, a Wielkiej Brytanii, na którą powoływała się też Poczta Polska wcześniej - 0,87 euro.

Źródło: Radio ZET. via Speedmail.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu