Felietony

Cena nie gra roli - Google zrobi wszystko, by dogonić App Store

Michał Majchrzycki
Cena nie gra roli - Google zrobi wszystko, by dogonić App Store
7

10 mld pobrań aplikacji z e-sklepu Google’a to dobry powód do podsumowań. Twórcy Android Marketu odwalili kawał dobrej roboty, w krótkim czasie zbliżając się do wyniku dotychczas niekwestionowanego lidera - App Store. Teraz świętują oferując tanie aplikacje w e-sklepie. Ale mordercza walka o pozycję...

10 mld pobrań aplikacji z e-sklepu Google’a to dobry powód do podsumowań. Twórcy Android Marketu odwalili kawał dobrej roboty, w krótkim czasie zbliżając się do wyniku dotychczas niekwestionowanego lidera - App Store. Teraz świętują oferując tanie aplikacje w e-sklepie. Ale mordercza walka o pozycję na rynku wymaga ofiar. Google nie zarabia dużo na Android Markecie, a co więcej, rezygnuje z części należnych mu opłat na rzecz deweloperów.

Android Market dogonił App Store firmy Apple - to już fakt. Co prawda nie pod względem całkowitej liczby pobrań (App Store - 20 mld), ale jeżeli chodzi ściągnięcia aplikacji w ciągu miesiąca, różnice między dwoma sklepami nie są duże. Dziś na rynku pozostali tylko dwaj gracze. Ani Amazon, ani tym bardziej Microsoft niewiele znaczą w porównaniu z konkurentami. Google zapłacił jednak za dorównanie App Store dużą cenę.

Nie chodzi tylko o strategię Android Marketu, który stawia na otwartość i przewagę darmowych aplikacji nad płatnymi. Chociaż i to ma duży wpływ na Google’a, który zarabia znacznie mniej na swoim e-sklepie, niż Apple. Firma z Mountain View robi jednak dużo więcej - na przykład zrzeka się opłaty pobieranej od aplikacji w zamian za promocje.W ten sposób działają najnowsze obniżki cen w Android Markecie - z okazji 10 mld pobrań. Aplikacje dostępne zwykle w sprzedaży za kilka euro obniżone zostały do 10 centów. Promocja będzie trwała przez następnych 10 dni. Google nie zarabia jednak na programie czy grze - zrzekł się opłat, aby w ten sposób obniżyć ceny aplikacji. Stosując tego typu sztuczki, Android Market stara się przyciągać jak najwięcej użytkowników - kosztem jednak wyników finansowych.

Istotne jest też, że Google sam wyjął sobie oręż z ręki, dopuszczając możliwość pobierania aplikacji na Androida z innych niż oficjalny sklep źródeł. Spora część użytkowników ściąga programy niekoniecznie z Android Marketu, ale na przykład e-sklepu Amazona czy bezpośrednio ze stron deweloperów. Google jednak nigdy nie był tak restrykcyjny w stosunku do swoich rozwiązań, co Apple. Poza tym firma z Mountain View oprócz Android Marketu zarabia jeszcze na reklamach w Androidzie, co stanowi niebagatelne źródło dochodów.

Dzisiaj w ramach promocji w Android Markecie kupimy za 10 centów takie programy jak Color & Draw, Endomondo Sports Tracker PRO, Paper Camera, SketchBook Mobile, SwiftKey X Keyboard. Gry, które objęła obniżka to: Asphalt 6: Adrenaline HD, Fieldrunners HD, Great Little War Game, Minecraft - Pocket Edition.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu