VOD

CDA.pl nie zarabia na pirackich filmach? Ceneo właśnie się na nich reklamuje

Grzegorz Marczak
CDA.pl nie zarabia na pirackich filmach? Ceneo właśnie się na nich reklamuje
2

Od roku nie pisaliśmy na Antyweb nic o spółce CDA.pl, był to efekt decyzji sądu po wniosku “poszkodowanej” przez nasz artykuł firmy. Rok jednak minął, więc mogę wrócić do tematu, a jest o czym pisać.

Ponieważ okoliczności moich interakcji z spółką CDA znacząco się zmieniły, dlatego też zostałem ich aktywnym użytkownikiem. Zbudowałem sobie nawet moją top listę najlepszych pirackich filmów w CDA.pl. Co jakiś czas sprawdzam też czy może ktoś te pozycje wreszcie skasowała z biblioteki “filmów użytkowników”. I tak oto trafiłem na ciekawy aspekt hostowania filmów pirackich.

W 2018 roku spółka walcząc o dobre imię zapowiedziała, że nie będzie emitować reklam na treściach użytkowników. Czyli tych materiałach, które pochodzą od niezweryfikowanych anonimowych źródeł. Przed 2018 rokiem były takie praktyki?

Reklama Ceneo na pirackich treściach

Dwa lata później użytkownik Grzegorz zagląda na CDA.pl i tylko w jednej sesji widzi na filmie Psy reklamę Ceneo, kilka dni wcześniej emitowała się reklama Aliexpress na Netflixowym Irlandczyku i wielu innych ewidentnie pirackich filmach (no chyba, że CDA ma z Netflixem umowę i użytkownicy serwisu mogą sobie robić kopiuj i wklej ).

Coś się wymknęło spod kontroli zapewne i jest to odosobniony przypadek? Błędy się zdarzają, ale niestety ja nadal widzę reklamę Ceneo na pirackich treściach. Nie wygląda więc to na błąd matrixa, a raczej na celową emisję. Dziś sprawdziłem 3 pirackie filmy i na wszystkich leci Ceneo na przemian z reklamami własnymi CDA.

Pytanie tylko czy klient wie gdzie są puszczane jego reklamy, czy wybrał opcję puszczania ich wszędzie czy też został zapewniony, że będą one emitowane zgodnie z regułami reklamowymi.

To jednak nie jest wszystko, zarabianie bezpośrednie to jedno, ale przecież spółka emituje na pirackich treściach swoje reklamy, reklamy swojego pakietu premium oraz filmów jakie w ramach tego pakietu użytkownik może obejrzeć. Czy to nie jest pośrednio zarabianie na treściach nieznanego pochodzenia, które się hostuje? Zapewne też w większości anonimowi użytkownicy wgrywający pirackie filmy do CDA nie mają udziału z emisji reklam?

Czasem naprawdę nie wiem w który film kliknąć:

Cyfrowy znak wodny

Najciekawszy jest jednak fakt, że na wszystkich pirackich treściach w CDA.pl widnieje cyfrowy znak wodny CDA. W normalnych okolicznościach cyfrowy znak wodny ma identyfikować twórcę lub właściciela majątkowych praw autorskich (za Wikipedia). Jest bardzo wątpliwe aby CDA miało prawa majątkowe i autorskie do takich filmów jak Wiedźmin czy Irlandczyk od Netflixa. Użytkownik nie musi jednak o tym wiedzieć, widzi znak wodny i reklamy, które mówią, że może zapłacić i oglądać legalne treści premium.

Czasem tylko dochodzi do pewnych zgrzytów, bo np. na filmie Psy (cześć pierwsza) mamy z lewej strony znak wodny CDA.pl, a z prawej strony znak TVP HD. I tutaj widz może czuć się trochę zagubiony...

Zostawmy to jednak, tutaj na pewno nie chodzi o wprowadzenie kogokolwiek w błąd. Znak wodny na treściach pirackich jest jak przypuszczam po prostu błędem systemu.

Na koniec o toczącej się sprawie, toczenie to w tym przypadku bardzo dobre określenie. Pozew dostaliśmy 30 grudnia 2019 roku. Zgodnie z terminem odpowiedzieliśmy na niego na początku roku 2020. Od tamtej pory na razie nie doczekaliśmy się na żadną interakcję ze strony przeciwnej poza próbą mediacji jaką podjął sąd.

Mediacje oczywiście natychmiast odrzuciłem. Minął rok i tak naprawdę nic się w sprawie nie dzieje, a zabezpieczenie na problematycznym artykule wisi nadal.

Propozycja

Mam więc pewną propozycję dla CDA.pl, zgodzę się na mediacje natychmiast jak tylko zablokujecie możliwość wgrywania przez anonimów filmów na CDA. Będziecie wtedy mogli naprawdę porównywać się do Netflixa, co tak często lubicie teraz robić. I nikt już nigdy nie zasugeruje, że w waszym serwisie można znaleźć treści pirackie.

Aktualizacja : Stanowisko Ceneo

Dostaliśmy od Ceneo ich stanowisko na temat reklam emitowanych na CDA.pl, publikujemy je w całości :

" Nasza kampania reklamowa zgodnie z umową powinna pojawiać się wyłącznie przy legalnych materiałach. Jako Ceneo nie kupujemy bezpośrednio kampanii w CDA, tylko w tym zakresie wspiera nas agencja reklamowa, która wyjaśnia sprawę. Nie wyraziliśmy zgody na emisję naszej kampanii w materiałach niezgodnych z prawem. Otrzymaliśmy informację od CDA, że emisja naszych reklam przy filmach wgrywanych przez użytkowników powstała w ramach błędu systemu, który został naprawiony."

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu