VOD

CDA.pl i Netflix najpopularniejszymi serwisami VOD w Polsce

Grzegorz Ułan
14

Firma badawcza IRCenter.com opublikowała dziś wyniki badań polskiej sceny VOD, z których wynika, że Netflix znacząco zyskuje na popularności w naszym kraju, w stopniu większym niż CDA.pl.

Prezentowane wyniki porównywać możemy z zeszłorocznymi wynikami, dzięki temu widać znaczący wzrost po stronie Netflixa, który urósł w ciągu roku o 16 punktów procentowych z 5% do 21%, z kolei CDA.pl o 11, z 18% do 29% Polaków, którzy przyznają iż w ciągu ostatniego miesiąca zdarzyło im się skorzystać z danego serwisu do oglądania treści wideo.

Oczywiście cieszy skala wzrostów w przypadku Netfliksa, pamiętam te ubiegłoroczne badania nie tylko tej firmy - 4% czy 5% po dwóch latach obecności nie napawało optymizmem, teraz wyraźnie się coś ruszyło, i nie tylko w przypadku Netfliksa, ale i widać wzrosty u HBO, pewnie dzięki udostępnieniu samodzielnej usługi HBO GO i obniżce abonamentu do 19,90 zł.

Najbardziej multikanałowym serwisem jest Netflix: 5 na 10 internautów ogląda go na telewizorze, 6 na 10 na komputerze, a prawie 3 na 10 na smartfonach. Najbardziej telewizyjnym VoD jest Cyfrowy Polsat – ogląda go na telewizorze 75% użytkowników. Najbardziej komputerowym Zalukaj.com (na komputerze ogląda go 84% użytkowników), a najbardziej mobilnym nc + GO (na smartfonach ogląda go 35% użytkowników).

Jak wygląda ogólna ocena serwisów VOD wśród internautów? Najbardziej cenionym serwisem jest Netflix, znalazł się on na najwyższym podium w kilku kategoriach - różnorodności dostępnych tytułów, jakości streamingu, szybkości dodawania nowych tytułów oraz obecności reklam w serwisie. W TOP3 trzykrotnie pojawia się też serwis streamingowy HBO GO, któremu jednak trochę brakuje cały czas do Netfliksa, ale nie zapominajmy, że HBO jako samodzielna usługa, bez pośrednictwa operatorów, jest dużo młodsza od Nefilksa w Polsce.

---
Raport jest oparty na badaniu ilościowym CAWI, przeprowadzonym przez IRCenter wśród uczestników panelu badawczego na reprezentatywnej pod względem wieku, płci i wielkości miejscowości zamieszkania próbie 1020 internautów. Dane były zbierane w grudniu 2018 roku.

Źródło: IRCenter.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu