VOD

Netflix i HBO Go w opałach? Apple wprowadzi swoje VOD

Albert Lewandowski
Netflix i HBO Go w opałach? Apple wprowadzi swoje VOD
48

VoD od Apple? Jeszcze kilka lat brzmiałoby to zupełnie nierealnie, ale patrząc na ich obecne portfolio wydaje się to być przemyślany ruch, a podobno oficjalna premiera tej usługi odbędzie się już w kwietniu.

Apple VOD - naturalny element w ofercie

W przeszłości Apple skupiało się przede wszystkim na rozwiązaniach sprzętowych. W pewnym momencie uznali jednak, że aby stworzyć kompletny ekosystem, wypadałoby poświęcać równie dużo uwagi na usługi, które to równocześnie zyskiwały na znaczeniu w wynikach finansowych w wielu innych firmach. W Cupertino uznano, że nie wolno przegapić tak ogromnej szansy na zyski. W dodatku mogą chwalić się licznym gronem wiernych użytkowników, dla których każda ich usługa będzie tą jedyną słuszną. Nie zostawało więc nic innego, jak skorzystać z tego trendu.

Niedawno dowiedzieliśmy się o planowanym rozwiązaniu do streamingu gier, ale teraz poznaliśmy więcej informacji o VOD od Apple, co zdecydowanie nas bardziej interesuje. Tym bardziej, że ta usługa ma pojawić się już za kilka miesięcy. Oficjalna premiera ich platformy z filmami i serialami ma odbyć się w połowie kwietnia, a naturalnie pierwszym krajem z dostępem do niej zostaną Stany Zjednoczone. Warto tu tylko wspomnieć, że w ciągu 2019 roku ich VOD zostanie wprowadzone do ponad 100 państw, choć też trudno stwierdzić, czy wszędzie z dokładnie taką samą ofertą. To pozwala liczyć na to, że już wkrótce będziemy mogli przetestować tą usługę w Polsce.

Co jednak z samą biblioteką produkcji? Tu Apple postawi na najlepsze możliwe rozwiązanie. Z jednej strony będą licencjonować produkcje od firm trzecich, wśród których teraz wspomina się HBO czy STARZ, a z drugiej będą stopniowo rozwijać własną ofertę. Aktualnie mówi się o ponad 25 oryginalnych propozycjach, do których rozpoczęły się co najmniej castingi.

Mocne wejście

W tym wszystkim nie wolno zapomnieć o tym, że Apple pomyślało już o zapewnieniu sobie licencji na wiele filmów, jak również o zatrudnieniu znanych producentów filmowych, m.in. Jasona Katimsa (Roswell: W kręgu tajemnicI że cię nie opuszczę) lub Justina Lina (Detektyw, Szybcy i wściekli 6), do produkcji na wyłączność. Całe portfolio ma składać się z najróżniejszych tytułów, począwszy od komedii, przez filmy dla sieci, aż do science fiction.

Na razie nic nie wiemy na temat cennika. Apple VOD ma być dostępne z poziomu obecnej aplikacji TV, a niektóre tytuły będą dla użytkowników Apple całkowicie bezpłatne i moim zdaniem będzie to naprawdę mądre zagranie. W końcu to zachęci do przesiadki na ich platformę wiele osób.

Apple mądrze rozwija swój ekosystem. Jestem jednak ciekaw, jak będzie wyglądał ich cennik i czy nie pojawią się pakiety w połączeniu z Apple Music, co pozwoliłoby na jeszcze większe zainteresowanie. Tego akurat Netflix może się przestraszyć.

Co sądzicie o kolejnym graczu VOD na rynku?

źródło: Fone Arena

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu