Moje przemyślenia

Card 2.0 czy tak będą niedługo wyglądać karty płatnicze?

Grzegorz Marczak
12

Panowie z firmy Dynamics pracują nad bardzo ciekawym projektem związanym z nową generacją kart płatniczych. Firma ta wbudowała w kartę płatniczą ponad 70 elektronicznych komponentów dzięki czemu może ona obsługiwać wiele kont bankowych jednocześnie. W celu przełączenia się między kontami bankowymi w...

Panowie z firmy Dynamics pracują nad bardzo ciekawym projektem związanym z nową generacją kart płatniczych. Firma ta wbudowała w kartę płatniczą ponad 70 elektronicznych komponentów dzięki czemu może ona obsługiwać wiele kont bankowych jednocześnie. W celu przełączenia się między kontami bankowymi wystarczy wcisnąć mały przycisk (wbudowany w kartę) przy konkretnym numerze. Dzięki temu mając na przykład kilka kont w jednym banku jesteśmy w stanie obsługiwać je jedną kartą. Przy okazji warto nadmienić, że karty tego typu są całkowicie programowalne czyli na przykład będzie można zmienić przypisane do karty konta.

Innym rodzajem kart nad jakimi pracuje Dynamics są karty kredytowe z specjalnym zabezpieczeniem. Zamiast całego numeru karty kredytowej jest wydrukowana tylko część, kolejna część wyświetlana jest przez wbudowany wyświetlacz. W celu zobaczenia całego numeru karty trzeba podać swój własny kod za pomocą przycisków wbudowanych w kartę. Dzięki takiemu zabezpieczeniu nawet jeśli zgubimy kartę kredytową to nadal możemy spać spokojnie ponieważ bez naszego kodu nikt nie odczyta numeru i co za tym idzie nie zrobi zakupów naszą kartą.Jeśli chodzi o samą budowę karty to jest ona odporna na zadrapania oraz kąpiele wodne. Według producentów bateria wystarczy na 3 lata korzystania z karty. Najlepsze jest jednak to, że karty te są kompatybilne z każdym obecnie funkcjonującym czytnikiem kart kredytowych. Jeśli więc dobrze rozumiem, nie będzie potrzeby przerabiania całych systemów bankowych po to aby je obsłużyć.

Model biznesowy takiego projektu jest wręcz idealny. Sprzedaż kart i całego systemu do obsługi dużym bankom. Podobno karta ta będzie tylko nieco droższa od standardowej obecnie używanej.

W chwili obecnej Dynamics podobno już testuje z kilkoma dużymi bankami swoje produkty - może wiec już niedługo doczekamy się rewolucji jeśli chodzi o karty płatnicze. Warto przy okazji zauważyć, że na stronie firmowej pokazane jest 5 produktów związanych z kartami a tylko dwa z nich zostały ujawnione i zaprezentowane.

Według mnie Dynamics ma rewolucyjny produkt, który naprawdę może coś zmienić i przynieść realne korzyści zarówno bankom jak i ich klientom. Wszystko jednak w rękach dużych korporacji, które z różnych powodów mogą skutecznie zablokować taki produkt.

PS. Produkt Card 2.0 wygrał główną nagrodę podczas imprezy Demo

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

demokarty płatnicze