Netflix

Hakowanie świata, czyli nowy dokument Netfliksa o skandalu Facebooka

KK
Konrad Kozłowski
3

Można było się tylko domyślać, że skandal wokół Facebooka i Cambridge Analityca stanie się obiektem nie jednego artykułu i dokumentu. Jednym z nich jest nowość Netfliksa pt. Hakowanie świata - oto zwiastun filmu.

Po tym, jak w 2013 roku wybuchł skandal po ujawnieniu tajnych informacji przez Edwarda Snowdena, wydawało się że pozostaniemy bardziej czujni i wrażliwi na tego typu wydarzenia, ale to, do czego doszło kilka miesięcy temu potwierdza, że w obliczu niektórych okoliczności pozostajemy bezbronni i wręcz bezradni.

Czytaj też: Śmiesznie niska kara dla Facebooka za Cambridge Analytica

Już za nieco ponad dwa tygodnie na Netflix pojawi się dokument, który swoją premierę miał na tegorocznym festiwalu Sundance. Pokazuje on, jak istotne i wartościowe są w dzisiejszej, cyfrowej erze dane na nasz temat, które gromadzą technologiczni giganci, w tym Facebook. Nominowani do Oscara Karim Amer i Jehane Noujaim zadają trudne pytania o naszą prywatność i szukają odpowiedzi. Zwiastun zapowiada dosyć wnikliwe śledztwo i szczerze mówiąc obawiam się tego, czego dowiemy się podczas seansu, bo nie został oczywiście pominięty wątek polityczny czyli referendum w sprawie Brexitu oraz ostatnie wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych.

Hakowanie świata - dokument o skandalu Cambridge Analityca i Facebook - zwiastun

https://www.youtube.com/watch?v=YKIaQSdeL-U&t=74s

Oficjalny opis dokumentu:

Dane stały się cenniejszym atutem na świecie, wyprzedzając niż ropę naftową. Sięga się po nie, by prowadzić wojnę kulturalną i polityczną. Ludzie na całym świecie walczą o kontrolę naszych najbardziej intymnych danych osobowych. Produkcja od wielokrotnie nagradzanych twórców filmowych, takich jak Karim Amer i Jehane Noujaim pod tytułem Hakowanie świata odkrywa mroczny świat wykorzystywania danych ze zdumiewającym dostępem do osobistych podróży kluczowych graczy po różnych stronach ogromnego skandalu Cambridge Analytica i Facebooka.

Polecamy: Facebook i Cambridge Analytica. Oto gdzie ludzie mają tę aferę

Nie sądzę, by dokument znacząco wpłynął na to, jak wygląda nasza rzeczywistość i codzienność, ale być może da do myślenia tym, którzy zbyt lekkomyślnie podchodzą do tematu prywatności i ochrony własnych danych. Bo choć nie zawsze mamy wpływ na to, jak zachowa się korporacja stojąca za usługą, z której korzystamy, to rozsądne użytkowanie serwisów społecznościowych i innych stron może nas uchronić przed wieloma problemami.

Zdjęcia: Netflix

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: