Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
seriale

8. sezon Gry o tron z kolosalnym budżetem. 15 milionów dolarów na odcinek

PW
Paweł Winiarski
3

I mówię u o samej produkcji, bez dodatkowych kosztów na promocję. A te jak pewnie się domyślacie też będą ogromne.

Ostatni sezon Gry o tron otrzyma kolosalny wręcz budżet - donosi magazyn Variety. Będzie to drugi najdroższy sezon serialu w historii HBO (zaraz po liczącym 10 odcinków miniserlialu Pacyfik), pobije natomiast swój własny rekord.

15 milionów dolarów za odcinek Gry o tron

Tak, dobrze widzicie. Produkcja jednego odcinka 8. sezonu Gry o tron ma kosztować 15 milionów dolarów. 5. sezon kosztował 8 milionów dolarów za odcinek, 6, 10 milionów dolarów za odcinek, 7. natomiast 14 milionów dolarów za odcinek. Cała seria, po doliczeniu kosztów promocji ma natomiast zamknąć się w 100 milionach dolarów. Ogromne pieniądze, ale o popularności Gry o tron trudno dyskutować. Sam nie oglądam i przyznaję, że mam trochę dość hypu, który pojawia się w sieci przed premierą kolejnych odcinków. A gdybym oglądał, pewnie osiwiałbym próbując unikać spoilerów.

Skąd w ogóle większe koszty produkcji? Tego niestety nie ujawniono, pozostają spekulacje. Plotkuje się o dłuższych odcinkach, ale gdybym miał wierzyć we wszystkie plotki i domysły dotyczące Gry o tron, zbrakłoby mi pewnie czasu na czytanie tych rewelacji. W połowie września na przykład spekulowano, że serial będzie miał kilka zakończeń tylko po to, by to prawdziwe nie wyciekło do sieci. Może być więc coś na rzeczy. A może po prostu zwiększyły się koszty, na przykład studia odpowiedzialnego za efekty specjalne lub ekipy nagłośnieniowej. Prędzej czy później pewnie się tego dowiemy.

Swoją drogą warto rzucić okiem na materiał Variety, można się bowiem złapać za głowę widząc, ile kosztują seriale (o ile oczywiście to prawda). Seriale, które często kojarzone są z tanimi, w porównaniu z kinowymi filmami, produkcjami. Tymczasem takie 13 powodów (osobiście polecam, choć nie każdemu przypadnie do gustu) to podobno aż 5 milionów dolarów za odcinek. Kompletnie nie wiem co mogło tam aż tyle kosztować. Bardziej rozumiem 6 milionów dolarów za jeden odcinek kapitalnego pierwszego sezonu Stranger Things. Warto dodać, że w drugim sezonie kwota ta się zwiększyła i wyniosła 8 milionów dolarów za odcinek.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: