Bezpieczeństwo w sieci

Zaczynają się problemy z IoT. Takich botnetów należy się obawiać

Jakub Szczęsny
Zaczynają się problemy z IoT. Takich botnetów należy się obawiać
2

Im więcej urządzeń podłączonych do internetu, tym lepiej dla konsumentów. Idea spięcia ze sobą możliwie jak największych ilości klas sprzętów za pomocą globalnej sieci to dla użytkowników spore ułatwienie i idealna wręcz sytuacja do tworzenia ciekawych i rozbudowanych ekosystemów. Jest to jednak również miecz obosieczny, bo na to czekają także... cyberprzestępcy. W sumie, to już nie czekają.

O czym mowa? W ciągu tylko jednego miesiąca w globalnej sieci wytworzył się przeogromny botnet, w którego skład wchodzi wiele urządzeń z kręgu internetu rzeczy. Cyberprzestępcy wzięli sobie na cel głównie kamery IP, urządzenia NVR oraz DVR. Szacuje się, że IoT_reaper zgromadził w swoich zasobach aż 2 miliony sprzętów. Po głębszych analizach okazuje się, że nowy botnet korzysta z części kodu dobrze znanego już Mirai, jednak w IoT_reaper można znaleźć sporo nowych mechanizmów. Dodatkowo, korzysta się z zupełnie innego sposobu rozprzestrzeniania się zagrożenia.

Jak dobrze wiadomo, Mirai wykorzystywało otwarte porty Telnetowe do tego, aby móc zalogować się w urządzeniach przede wszystkim za pomocą domyślnych danych logowania, które (o zgrozo!) są bardzo często nienaruszane przez administratorów. W niektórych przypadkach udawało się przejąć konkretne urządzenia za pomocą bardzo prostych do odgadnięcia informacji uwierzytelniających. W przypadku IoT_reaper wykorzystywane są natomiast liczne exploity dla podatnych sprzętów. Jeżeli atak się uda, dodawane są one do infrastruktury C&C.

Ten przypadek wskazuje jasno - IoT to nie tylko ułatwienie, ale również wiele potencjalnych zagrożeń

Uzyskanie kontroli nad urządzeniami IoT może mieć niesamowicie przykre dla nas konsekwencje. Połączone np. z domową siecią WiFi mogą stać się bramą, przez którą zostaną wykradzione nasze prywatne dane. Wyobraźcie sobie, że cyberprzestępcy przejmą np. system alarmowy w naszym mieszkaniu, albo mechanizm zarządzający energią elektryczną. Dla nas jest to jeszcze (na szczęście) bardzo odległa perspektywa, ale wystarczy wyobraźnia, by móc sobie uzmysłowić, z jak wielkim problemem będziemy borykać się w przyszłości. A wiadomo już, że niektóre sprzęty IoT już były atakowane przez cyberprzestępców. Telewizory? To już grali...

Eksperci z Netlab oraz Check Point w kontekście IoT_reaper zdołały ustalić, że w tym momencie trwa operacja zbierania jak największej możliwej liczby sprzętów do botnetu. Jeszcze nie wykonano żadnego ataku z wykorzystaniem tej infrastruktury, ale już wiadomo, że istnieją mechanizmy pozwalające na np. wykonanie skutecznego DDoS-a i innych niebezpiecznych ataków. Wszystko dzieje się tuż przed "urodzinami" jednego z bardziej dotkliwych ataków - Dyn DDoS, przez co spora część infrastruktury internetowej szczególnie w Ameryce Północnej i Europie była zwyczajnie niedostępna. Czy IoT_reaper ma podobny potencjał? Bardzo możliwe, ale równie dobrze może się okazać, że jego twórcy zwyczajnie mają inne plany.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu