Internet

Bootstrap do lamusa? Google tworzy bibliotekę CSS opartą na Material Design

Tomasz Popielarczyk
Bootstrap do lamusa? Google tworzy bibliotekę CSS opartą na Material Design
Reklama

Frameworki CSS takie jak Bootstrap Twittera, Pure autorstwa Yahoo czy Semantic UI to fantastyczny fundament pod każdą stronę www, który zaoszczędza we...

Frameworki CSS takie jak Bootstrap Twittera, Pure autorstwa Yahoo czy Semantic UI to fantastyczny fundament pod każdą stronę www, który zaoszczędza webmasterom masę pracy i pozwala skupić się na najważniejszym. Co jednak najważniejsze, dzięki nim strony www i layouty powstają po prostu szybciej. Teraz deweloperzy dostaną też bibliotekę opartą na Material Design.

Reklama

Kilka godzin temu pisałem o redesignie usługi Google Translate Community. Okazuje się, że jeśli chodzi o Material Design nie jest to dziś jedyna ważna informacja. Jeden z pracowników Google'a przyznał, że powstaje framework CSS bazujący na tej stylistyce. Do jego napisania wykorzystane zostaną HTML, CSS oraz JavaScript. Całość ma zostać udostępniona jako niezależny produkt (najprawdopodobniej otwarty), a nie część projektu Polymer skupiającego się na przeniesieniu Material Design do internetu.

Framework od Google'a będzie bezpośrednią konkurencją dla bardzo popularnego Bootstrap, którego stworzyli, a następnie udostępnili na wolnych zasadach inżynierowie Twittera. W krótkim czasie stał się on bardzo popularnym narzędziem, za pomocą którego webmasterzy szybko tworzyli witryny przyjazne dla urządzeń mobilnych i skalujące swoje rozmiary (w skrócie - zgodne z Responsive Web Design). Biblioteka od Twittera pozwala też szybko skonstruować prosty system nawigacji, przyjemną typografię i wiele więcej.

Bootstrap to oczywiście nie jedyny projekt. Podobnych rozwiązań jest cała masa ze wspomnianymi Pure (Yahoo!), Semantic UI czy niedawno powstałym Materialize UI. Ten ostatni również mocno nawiązuje do Material Design, choć oczywiście nim nie jest. Projekt Google'a pod tym względem z pewnością zaoferuje więcej.

Co to oznacza? Jeżeli powstanie taka biblioteka, możemy się spodziewać znacznie większej ilości elementów Material Design w sieci. Oczywiście przy założeniu, że Google zrobi to dobrze i webmasterzy odstawią bootstrapa. Przesiadka może być bowiem bolesna, a konieczność wykształcenia nowych nawyków czasochłonna. Nie ukrywam jednak, że informacja o powstawaniu takiego narzędzia napawa sporym optymizmem. W końcu mamy do czynienia z jednym z ładniejszych i fajniejszych interfejsów ostatnich lat. Być może będzie on pewnym powiewem świeżości dla świata webdesignu... albo kompletnym niewypałem, obok którego webdev przejdzie obojętnie.

Za newsa dziękuję naszemu czytelnikowi podpisanemu jako feamoignargfaionakfj9ajfopamjv

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama